واحد تولیدی شمع نور به‌ عنوان یکی از واحدهای مورد نیاز صنعت خودروسازی بعد از سال‌ها فعالیت در ماه‌های پایانی سال گذشته تعطیل و کارگران آن با سابقه کاری بالا، مجبور به خانه‌نشینی شدند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین در این باره به ایلنا گفت: شمع نور یکی از واحدهای تولیدی بود که نه مشکل فروش داشت و نه مشکل تولید اما بنابر شنیده‌ها به دلیل مشکل گردش مالی، تعطیل و واگذار شد. متاسفانه برخی دستگاه‌های آن با اره برقی نصف شد و به فروش رسید.

عیدعلی کریمی ادامه داد: شمع نور واحدی منحصر به فرد بود و نوع تولیدات آن هم به گونه‌ای بود که صنعت خودروسازی به آن نیاز داشت، با این حال و با توصیه‌های مکرری که بر اهمیت تولید داخل وجود دارد، شاهد از بین رفتن این واحد بودیم.

وی با بیان اینکه این واحد حدود 50 کارگر داشت، عنوان کرد: کارگران این واحد در آخرین روز از سال ۱۴۰۲ از کار بیکار شده و این واحد تعطیل شد و در حال حاضر باید منتظر دریافت بیمه بیکاری باشند.

کریمی با تاکید بر ضرورت حفظ واحدهای تولیدی که سایر صنایع کشور بر آن وابسته هستند، خاطرنشان کرد: وقتی خودروسازی به شمع نیاز دارد، چرا باید واحد تولیدکننده تعطیل و پس از آن مجبور به واردات باشیم؟ وی یادآور شد: تولیدات این واحد با نمونه‌های مشابه خارجی قابل رقابت و دارای کیفیت بود. هنوز هم امتیاز این واحد تولیدی منحصر به فرد است و برخی از کارگران این واحد تولیدی دارای سابقه کاری بالای ۲۰ سال هستند. فعالان تولیدی درخواست دارند که این واحد مجدداد به چرخه تولید بازگردد.

یکی از کارگران این واحد تولیدی تعطیل شده هم در این باره به ایلنا گفت: شمع نور، تنها تولیدکننده شمع در کشور بود. شاید در ظاهر این واحد خصوصی به نظر برسد اما وقتی در کشور تاثیرگذار است و به آن نیاز داریم، برای ایران است و باید مانع از تعطیلی آن شد. این کارگر ادامه داد: برخی کارگران این واحد با سابقه کاری بالای ۲۰ سال بیکار شدند و بار روانی زیادی را تحمل می‌کنند.