دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: مشخص نیست همسان‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی چگونه قرار است اجرا شود. امیدواریم به بهانه نبود بودجه، بازنشتسگان تامین اجتماعی را از همسان‌سازی حقوق کنار نگذارند چون بازنشستگان کارگری اوضاع معیشتی بسیار بدی دارند. ضمن اینکه آنها از مزایای مزدی هم بی‌بهره هستند.

به گزارش ایلنا، عیدعلی کریمی با انتقاد از افزایش ۳۵درصدی حداقل دستمزد کارگران گفت: مصوبه مزد امسال نشان داد که دولت دیواری کوتاه‌تر از دیوار کارگران پیدا نکرده است. ابلاغ مصوبه یک‌جانبه مزد، بدون امضای نمایندگان کارگری نقطه تاریکی در عملکرد وزارت کار است و امیدوارم هر چه زودتر در این تصمیم تجدیدنظر شود.

وی گفت: دولت و نمایندگان کارفرمایی دائم از حل مشکلات اقتصادی و افزایش تولید صحبت می‌کنند، غافل از اینکه مهم‌ترین مولفه برای رسیدن به این هدف، کارگران هستند. بدون تأمین حداقل معیشت کارگران و در حالی‌که کارگران از کارخانه فراری هستند، چگونه می‌توان برای تولید این کشور برنامه‌ریزی کرد؟

کریمی بیان کرد: از مجلس می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر از وزیر کار طرح سوال کنند. وی چطور می‌تواند در شرایطی که همه قیمت‌ها چند برابر شده، بازهم از افزایش ۳۵درصدی حقوق حمایت کند؟

وی گفت: در حال حاضر بسیاری از کارگران تمایل به کار در بخش خدمات دارند و خیلی‌ها هم برای گذران زندگی به سمت مشاغل کاذب و دلالی می‌روند. کارگری کردن در بخش صنعتی و تولید با این حقوق پایین، طالب کمی دارد، در حالی‌که اگر بخواهیم به سمت افزایش تولید برویم این نسبت باید تغییر کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: سال قبل برخی از واحدهای صنعتی به اجبار افزایش حقوق دادند تا کارگران خود را از دست ندهند. اینها باید مبنای مذاکرات شورای عالی کار قرار می‌گرفت، نه اینکه با تورمی دانستن حقوق کارگر باز به سیاست سرکوب مزد دامن بزنند. این فعال کارگری گفت: پیش از سال نو، نمایندگان کارگری می‌گفتند حقوق باید به ۱۵ میلیون تومان برسد و کمتر از این رقم، معیشت کارگران را دچار مشکلات بسیار می‌کند اما واقعیت این است که حتی حقوق ۱۵ میلیون تومانی هم کفاف زندگی را نمی‌دهد و دریافتی زیر ۲۵میلیون تومان کارگران را با مشکلات معیشتی مواجه می‌کند.

کریمی افزود: از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در صورت عدم تجدیدنظر در مزد ۱۴۰۳ کارگران، وزیر کار را استیضاح کنند و اجازه ندهند رویه به حاشیه راندن و بی‌اهمیت کردن نظرات نمایندگان کارگری ادامه پیدا کند.

این فعال کارگری همچنین به معیشت بازنشستگان اشاره کرد و گفت: اگر اوضاع بازنشستگان بدتر از کارگران نباشد، بهتر نیست. آنها سال‌ها کار کرده‌اند و حالا نیز برای گذران زندگی باید در سن پیری کار کنند. سفره بازنشستگان روزبه‌روز کوچکتر می‌شود و نه از درمان رایگان بهره‌ای برده‌اند و نه از افزایش حقوق متناسب با حداقل هزینه‌های زندگی. با افزایش سرسام‌آور هزینه‌های درمان بخش قابل توجهی از درآمد خود را باید صرف درمان کنند و بیمه پایه و تکمیلی هم به دادشان نمی‌رسد.