طی دو سال اخیر، افراد دارای معلولیت بخش قابل توجهی از حقوق خود را از دست داده‌اند. البته وضعیت آنها در دوره‌های قبل هم تعریفی نداشت اما در دو سال گذشته، برخی از حقوق قانونی آنها حتی به شکل حداقلی هم پرداخت نشد.

به گزارش ایلنا، اولین مورد مربوط به حذف ردیف بودجه مربوط به قانون حمایت از معلولان در برنامه بودجه ۱۴۰۱ بود. پیش از آن و طبق قانون حمایت از حقوق معلولان، ردیف بودجه‌ای جداگانه برای معلولان در بودجه تعیین می‌شد که به دلیل ناچیز بودن میزان این بودجه مورد انتقاد فعالان این حوزه بود ولی دولت سیزدهم در اولین لایحه‌ای که بعد از روی کار آمدن تحویل مجلس داد، این ردیف بودجه را به طور کلی حذف کرد. از این گذشته، عدم پرداخت مابه‌التفاوت ۲۰درصدی مستمری معلولان، عدم اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از معلولان، ناچیز بودن کمک هزینه خرید وسایل توان‌بخشی، مبلغ بسیار ناچیز کمک هزینه معیشتی و... موارد دیگری از اعتراض افراد دارای معلولیت است.

«بهروز مروتی» فعال حقوق معلولان در این رابطه گفت: مشکل ما فقط عدم پرداخت عیدی سال گذشته نیست. دولت حق و حقوق زیادی از ما حذف کرده که حذف عیدی یک نمونه آن است. سال 1401 مبلغ عیدی به نصف کاهش پیدا کرد و 1402 به طور کامل حذف شد. بیش از 10 سال همه دولت‌ها این عیدی را پرداخت می‌کردند که مبلغ آن معادل یک ماه مستمری مددجویان نهادهای حمایتی بود.

وی ادامه داد: گذشته از عیدی که قطع شده و دولت هیچ توضیحی در رابطه با آن نداده، مسأله پرداخت مابه‌التفاوت افزایش ۴۰درصدی مستمری مددجویان نهادهای حمایتی هم هنوز حل نشده است. اوضاع از این قرار است که مجلس برای سال ۱۴۰۲ مستمری مددجویان را ۴۰درصد افزایش داد، در حالی‌که دولت در ۵ ماه اول سال این مستمری را با افزایش ۲۰درصدی پرداخت کرد و مابه‌التفاوت آن را هنوز پرداخت نکرده است.

این فعال حقوق معلولان بیان کرد: طبق اخباری که به ما رسیده، دولت هیچ برنامه‌ای برای پرداخت این مابه‌التفاوت ندارد. در واقع وقتی دولت حق قانونی مددجویان نهادهای حمایتی را که در مجلس تصویب شده، پرداخت نمی‌کند، مسلما عیدی را که به شکل مکتوب نوشته نشده و رویه ۱۰ ساله دولت‌ها بود را هم به راحتی کنار می‌گذارد.

وی گفت: حذف عیدی معلولان و عدم پرداخت معوقات قانونی آنها، به معنای بی‌توجهی کامل به این افراد است. واقعا نمی‌دانیم در این شرایط گرانی باید چه کار کنیم و چه بر سر معیشت و زندگی مددجویان نهادهای حمایتی، به ویژه معلولان که هزینه‌های زندگی آنها چندین برابر افراد دیگر است، خواهد آمد.