معاون توسعه و منابع سازمان نظام پرستاری گفت: در حال حاضر با بحران واقعی در معیشت پرستاران مواجه هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، یوسف رحیمی افزود: وضعیت درآمدی پرستاران پاسخگوی هزینه‌های آنها نیست. طبق آمارهای رسمی و غیررسمی که وجود دارد برای اجاره یک واحد آپارتمان به صورت میانگین در شهر تهران ماهیانه ۲۲ میلیون تومان باید اجاره پرداخت شود، در صورتی‌که درآمد یک پرستار ماهانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: پرستار ساکن تهران با دو شیفت کار کردن فقط می‌تواند هزینه اجاره خانه را پرداخت کند و در معیشت روزانه خود دچار مشکل می‌شود لذا هر روز ما شاهد این هستیم که بیمارستان‌های تهران خالی از پرستار می‌شوند. در واقع پرستاران یا تغییر شغل می‌دهند یا به مهاجرت روی می‌آورند. رحیمی بیان کرد: در حال حاضر وضعیت معیشت پرستاران اصلاً خوب نیست و با یک بحران واقعی در خصوص معیشت پرستاران روبه‌رو هستیم که دولت هم به این نتیجه رسیده که باید توجه ویژه‌تری به پرستاران کند. امیدواریم که سال ۱۴۰۳ سال شکوفایی وضعیت معیشتی پرستاران نیز باشد. وی درباره میزان مهاجرت پرستاران افزود: طبق آمارهایی که از مهاجرت پرستاران داریم حدود یک چهارم یا حتی بیشتر از خروجی دانشکده‌های پرستاری در حال مهاجرت هستند.

رحیمی بیان داشت: وقت آن رسیده هرچه سریع‌تر برای معیشت پرستاران فکر کنیم. گاهی برای گروه‌های مختلف چه در حوزه سلامت چه در خارج از حوزه سلامت، مزایایی پرداخت می‌شود اما وقتی به حوزه پرستاری می‌رسد، احساس می‌شود میان اجرای حقوق و منافع پرستاران و تصمیم‌گیران فاصله وجود دارد. امیدواریم در سال جدید، دولت، وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و... نشان دهند که می‌خواهند با پرستاران همکاری کنند.