رئیس کمیته مزد کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: نرخ سبد معیشت برای تهران با توجه به قیمت‌های بهمن ماه و برای یک خانوار ۴ نفره، ۳۲میلیون و ۸۵۰هزار تومان محاسبه شده است.

مجید رحمتی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، مستقل از کانون عالی شوراهای کار کشور این نرخ را محاسبه کرده است. در سبد ۱۲ قلم کالای اساسی از آشامیدنی‌ها و خوراکی‌ها گرفته تا آموزش، تفریح، هزینه مسکن و... وجود دارد. با همین معیارها، نرخ سبد معیشت را در سطح کشور ۲۶میلیون و ۵۵۰هزار تومان محاسبه کرده‌ایم.

وی گفت: تورم به شدت افزایش پیدا کرده و با روند افزایش نرخ دلار بعد از انتخابات مجلس، به احتمال زیاد نرخ سبد معیشت برای سال بعد بیشتر از رقمی است که محاسبه کرده‌ایم. اوضاع کارگران به شدت بد است و با دستمزد حدود

 ۸ میلیونی سال جاری حتی نیمی از اقلام این سبد هم قابل تأمین نیست. کارگران برای تأمین هزینه‌های زندگی خود مجبور به انجام دو شیفت کار بودند اما اگر دستمزد سال ۱۴۰۳ نیز مانند امسال سرکوب شود، اوضاع بدتر خواهد شد طوری‌که زندگی حتی با دو شیفت کار هم غیرممکن می‌شود.

رحمتی تأکید کرد: حداقلی‌ترین کاری که شورای عالی کار می‌تواند انجام دهد، مبنا قرار دادن نرخ تورم است که این نرخ بالای ۴۰درصد عنوان شده که البته در صحیح بودن تورم۴۰درصدی هم شبهات بسیاری وجود دارد.

وی تصریح کرد: حتی تعیین دستمزد براساس نرخ تورم هم نمی‌تواند نیازهای اساسی یک خانواده کارگری را تأمین کند. برای ما عجیب است که در چنین شرایطی عده‌ای هنوز روی ۲۰درصد تاکید دارند و به اسم عدالت مزدی، مذاکرات خود را روی درصد افزایش دستمزد کارمندان دولت بنا گذاشته‌اند.