جمعی از کارگران پیمانکاری مجتمع‌های گاز پارس جنوبی روز شنبه (۱۲ اسفندماه) مقابل ساختمان اداری پالایشگاه‌های مجتمع گاز تجمع کردند و کارگران برخی از این پالایشگاه‌ها نیز به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند.

به گزارش ایلنا، بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان استیجاری ازجمله مهم‌ترین مطالبات این کارگران است.

«علیرضا میرغفاری» عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران و رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران پالایشگاه‌های گاز استان بوشهر درباره اعتراضات اخیر کارگران پالایشگاه‌‎های گاز پارس جنوبی گفت: کارگران مجتمع پارس جنوبی شنبه‌های متوالی در اعتراض به‌عدم تحقق خواسته‌های چند ساله خود مقابل پالایشگاه‌ها تجمع کردند. این تجمعات چندین شنبه متوالی ادامه داشت اما در دو هفته اخیر کارگران تجمعات خود را متوقف کردند. در واقع به احترام ایام بهمن ماه این اعتراضات را متوقف کردیم تا عملکرد مسئولان را ببینیم و اگر قرار است اقدامی انجام دهند در این دو هفته فرصت کافی داشته باشند.

وی بیان کرد: در این بازه دو هفته‌ای نه تنها هیچ اقدامی از سوی مسئولان صورت نگرفت که اتفاقات تلخی هم رقم خورد؛ ازجمله کارفرمای پالایشگاه دوازدهم اقدام به جابه‌جایی خوابگاه کارگران کرد در حالی‌که خوابگاه فعلی کارگران شرایط بسیار بدی دارد. کارفرما به دنبال این بود که با انتقال کارگران به خوابگاه دیگر، شرایط کارگران را بدتر کند.

میرغفاری ادامه داد: تعدادی از همکاران نیز در پالایشگاه‌های دیگر تهدید به جابه‌جایی یا حذف اضافه‌کاری شدند. در پالایشگاه سوم نیز کارفرما راننده‌ای را به دلیل اعتراض به حقوق ۸ میلیون تومانی خود بعد از ۱۳ سال، اخراج کرد. رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران پالایشگاه‌های گاز استان بوشهر گفت: در برخی از پالایشگاه‌ها نیز از کارگران بدون رعایت کرامت آنها، تست اعتیاد مقابل ورودی گرفتند.

میرغفاری گفت: در کنار همه این موارد، کیفیت غذای کارگران پالایشگاه هفتم نیز به قدری وخیم شد که این کارگران مجبور شدند اواخر هفته گذشته از خوردن غذا خودداری کنند.