میزان افزایش حقوق و دستمزد در سال جدید همیشه یکی از دغدغه‌های قشر حقوق‌بگیر است. در این میان حقوق کارمندان دولت براساس قانون بودجه هر سال به اجرا در‌می‌آید اما جمعیت زیادی از قشر فعال جامعه که طبق قانون کار حقوق می‌گیرند منتظر تصمیم شورای عالی کار در روز‌های پایانی سال برای تعیین نرخ دستمزد هستند.

به گزارش اکوایران، دولت برای سال ۱۴۰۲ حقوق کارکنان خود را به صورت پلکانی ۲۰درصد افزایش داد و شورای عالی کار نیز نرخ حقوق و دستمزد را ۲۷درصد بالا برد تا این افزایش‌ها بخشی از فشار تورم بر این اقشار را کاهش دهد اما برای سال آینده طبق لایحه بودجه ۱۴۰۳ قرار شد که حقوق کارمندان ۲۰درصد افزایش پیدا کند و حداقل حقوق به ۱۰ میلیون تومان در تمام بخش‌های اجتماعی برسد و به همان نسبت سقف حقوق ۷ برابر شود و به ۷۰ میلیون تومان برسد که این حداکثر حقوقی است که یک فرد می‌تواند دریافت کند.

همچنین براساس لایحه بودجه ۱۴۰۳، حقوق‌های کمتر از ۱۲ میلیون تومان نیز از پرداخت مالیات معاف شدند. در این میان برخی از مشاغل تا حدودی از قانون کار تبعیت می‌کنند و برخی دیگر دستمزد خود را براساس کارکرد خود دریافت می‌کنند.

سایت ایران‌تلنت هر سال با توجه به رقم افزایش حقوق برای سال آینده پیش‌بینی از روند افزایش حقوق ارائه می‌دهد. این سایت که یک مرجع حقوق و دستمزد محسوب می‌شود، براساس افزایش ۲۰درصدی احتمالی حقوق در سال آینده نیز میانگین حقوق‌های سال ۱۴۰۳ را پیش‌بینی کرده و طبق این پیش‌بینی برخی افراد بیش از میانگین و برخی دیگر کمتر از میانگین در سال آینده حقوق خواهد گرفت. در این پیش‌بینی حقوق‌های مورد نظر به صورت ناخالص بوده و میزان پاداش و دیگر مزایای دریافتی افراد در نظر گرفته نشده است.

طبق این گزارش، پیش‌بینی می‌شود که برنامه‌نویس، کارشناس شبکه، وکیل، داروساز و کارشناس کنترل و مدیر پروژه در سطح کارشناس در سال آینده بیش از ۲۱ میلیون تومان به طور میانگین دریافت کنند. همچنین مدیران ارشد در رده‌های شغلی برنامه‌نویسی، بانکداری، سرمایه‌گذاری، حسابداری و مالی، داروسازی و توسعه محصول نیز پیش‌بینی می‌شود به طور میانگین بیش از ۵۶ میلیون تومان دریافتی داشته باشند.

در این بررسی میانگین حقوق مشاغل هتلداری، کترینگ، خبرنگاری، تولید محتوا، امور اداری و دفتری، ارتباطات، روابط‌عمومی و انبارداری در سطح کارشناس برای سال ۱۴۰۳ بین حدود ۱۱ تا ۱۴ میلیون تومان در نوسان خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود میانگین حقوق مدیران ارشد مشاغل امور اداری و دفتری، گرافیک، هتلداری و کترینگ، خبرنگاری و تولیدمحتوا و ارتباطات و روابط عمومی بین ۱۸ تا ۳۶ میلیون تومان در نوسان باشد.