طبق اعلام رئیس سازمان نظام پزشکی، تعرفه‌های پزشکی سال آینده 46درصد رشد کرده، هر چند این تعرفه‌ها هنوز از سوی دولت ابلاغ نشده است.

به گزارش ایسنا، محمد رئیس‌زاده اعلام کرد که افزایش ۴۶درصدی تعرفه‌های پزشکی حداقل میزان مورد نظر جامعه پزشکی برای سال آینده است. او افزود: با توجه به تورم، اعضای شورای عالی بیمه بر این باور هستند که افزایش ۴۶درصدی تعرفه‌های پزشکی، کمترین کاری است که می‌توان انجام داد.

طبق این گزارش، اعضای شورای عالی بیمه، نمایندگان بیمه مرکزی، سازمان تامین اجتماعی، بیمه سلامت ایران، بیمه نیروهای مسلح، سازمان برنامه و بودجه، کمیته امداد، سازمان امور استخدامی، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی هستند که همگی جزو ذی‌نفعان به حساب می‌آیند.

رئیس‌زاده اعلام کرد که در حال حاضر مصوبه شورای عالی بیمه به سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده شده و توسط این سازمان باید به هیات‌ دولت ارسال شود. نهایتا نیز طبق قانون، تعرفه‌ها باید در دولت تصویب نهایی شده و جهت اجرا ابلاغ شود. او ابراز امیدواری کرد که هیات‌دولت موضوع افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی را بدون کاهش ابلاغ کند.

اعتراض بیمه‌ها به رشد 46درصدی

اگرچه برخی بیمه‌ها از ناهمخوانی افزایش تعرفه‌های پزشکی با منابع بیمه‌ای صحبت می‌کنند اما رئیس‌زاده می‌گوید با توجه به اینکه نماینده بیمه مرکزی در جلسه شورای عالی بیمه حضور داشته، بیمه‌ها موظف هستند به مصوبه و تصمیم بیمه مرکزی تمکین کنند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی معتقد است که ناهمخوانی میان تعرفه‌ها و هزینه‌ها سبب شده هزینه‌ها به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال از جیب جامعه پزشکی باشد و ادامه داد: ناهمخوانی تعرفه‌های پزشکی دیگر قابل تداوم نیست. اگر میزان تعرفه‌های پزشکی غیرواقعی باشد فاصله میان تعرفه واقعی و تعرفه دستوری سبب می‌شود که هزینه‌ها از جیب مردم و پزشکان باشد. اگر میزان تعرفه‌های پزشکی واقعی باشد و بیمه‌ها هزینه‌ها را متقبل شوند، به نفع مردم و جامعه پزشکی است. واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی نه تنها به نفع مردم و جامعه است بلکه حوزه سلامت به سامان‌تر می‌شود.

او افزود: حق‌الزحمه پزشکان، کمترین سهم از میزان افزایش تعرفه پزشکی به حساب می‌آید چرا که افزایش تعرفه‌ها شامل مواردی مانند هزینه‌های هتلینگ، دارو، تجهیزات، نیروی انسانی و هزینه‌های سرباری و... می‌شود و شاید یک سوم افزایش تعرفه‌های پزشکی از آن پزشکان شود.

رئیس‌زاده با اشاره به میزان رشد دستمزد جامعه پزشکی طی سال‌های گذشته گفت: در حالی‌که میانگین رشد دستمزد کارگران طی سال‌های اخیر ۲۴درصد است، حقوق جامعه پزشکان حدود ۹.۵درصد طی ۱۲ سال گذشته افزایش یافته است. بررسی میانگین افزایش حقوق پزشکان و کارگران بیانگر این است که حقوق پزشکان در مقایسه با حقوق کارگران حدود یک‌سوم است. شرایط حقوق پزشکان برای جوانان جامعه پزشکی غیرقابل قبول است و با حقوقی که دریافت می‌کنند توانایی اداره زندگی خود را ندارند.