رضا اسدآبادی

در روزهای اخیر تعدادی از نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون اجتماعی درباره میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران اظهارنظر کرده‌اند. در این رابطه هرچند نظرات مختلفی وجود دارد اما مشخص است اعضای کارگری شورای عالی کار و کارشناسان حوزه روابط کار دیدگاه متفاوتی نسبت به وظایف نمایندگان و اظهارات آنها در شرایط حساس برگزاری جلسات کمیته مزد دارند.هفته گذشته رئیس فراکسیون کارگری مجلس و عضو کمیسیون اجتماعی، در سخنانی با تاکید بر ضرورت افزایش مزد، حداقلی نیز برای میزان افزایش مزد اعلام کرد. «علی بابایی کارنامی»، گفت: جمع‌بندی مجلس با توجه به شرایطی که کشور از نظر شاخص‌های تورمی دارد، این بود که برای کارمندان ۲۰درصد افزایش حقوق باشد و نمایندگان کف حداقل حقوق و مزد کارمندان را ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفتند. وی ادامه داد: به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تذکر را می‌دهم که در شورای عالی کار حداقل افزایش مزد کارگران را در کف ۴۰درصد در نظر بگیرند و نگران بخش مالی آن نباشند.

پس از وی «ولی اسماعیلی»، نماینده گرمی و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در اظهارنظری گفت: درباره نرخ افزایش حقوق کارگران هم با توجه به اینکه ما الان تورم ۴۵درصدی داریم، اگر افزایش حقوق کارگران ۳۵ تا ۴۰درصد باشد به نظر من عاقلانه و منطقی است.

با این حال فعالان کارگری و کارشناسان روابط کار، دیدگاه دیگری درباره این پیشنهادها دارند که به وظایف نظارتی و قانونی نمایندگان بازمی‌گردد.

نمایندگان مجلس در جلسات شورای عالی کار به کمک کارگران بیایند

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به حواشی مربوط به اظهارات برخی نمایندگان مجلس بیان کرد: مجلس در ایران بیش از هر چیز جایگاه قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون را دارد. در بحث تعیین دستمزد نیز قانون وجود دارد و ماده ۴۱ قانون کار به صراحت شیوه آن را روشن کرده است.

«آیت اسدی» افزود: از نمایندگان مجلس و به ویژه اعضای کمیسیون اجتماعی انتظار داریم با توجه به اینکه بحث تعیین دستمزد حساس است، به‌جای ورود به جزئیات تخصصی مبحث دستمزد، وظایف خود را در قبال اجرای صحیح قانون در زمینه تصویب حداقل دستمزد مدنظر قرار دهند. هرچه نمایندگان مجلس در بحث درصد تعیین شده افزایش مزد وارد بشوند، کار را برای اعضای شورای عالی کار سخت‌تر می‌کنند لذا تقاضا داریم افراد در این زمینه ورود نکنند.

اسدی تصریح کرد: اتفاقا به عنوان اعضای کارگری شورای عالی کار تقاضا دادیم که نمایندگان مجلس در جلسات شورای عالی کار و مذاکرات پیش از تصویب مزد حضور پیدا کرده و از نزدیک به حسن اجرای قانون توسط طرف دولت و کارفرما نظارت کنند اما به‌رغم اصرار ما همین نمایندگان که امروز از سر دلسوزی سخن می‌گویند، برای تعیین مزد ۱۴۰۲ حضور پیدا نکردند.

عضو شورای عالی کار در پایان اظهار کرد: از نمایندگان مجلس انتظار داریم اگر واقعاً دلسوز هستند، قانون مدیریت خدمات کشوری که حسن اجرای آن کاملا در حوزه اختیار آنان است را به درستی اجرا کرده و طبق این قانون حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان آن را به اندازه تورم افزایش دهند. البته در عمل شاهد بودیم که در جریان تصویب حقوق کارکنان دولت نیز به قانون مدیریت خدمات کشوری که مصوب خود همان مجلس است، توسط نمایندگان عمل نشد. اگر همان قانون درست اجرا شده و دریافتی کارکنان دولت به اندازه تورم افزایش می‌یافت، دیگر نیاز به زحمت نمایندگان مجلس برای اظهارنظر برای کارگران نیز نبود! امسال نیز که در آستانه انتخابات است، نمایندگان گفتند در جلسات نهایی تصویب مزد در شورای عالی کار شرکت می‌کنند. ما نیز امیدواریم این عزیزان این بار شرکت کنند و از نزدیک شاهد مذاکرات باشند.

نمایندگان مجلس از سبد معیشت غفلت کرده‌اند

دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران نیز اظهارنظر نمایندگان مجلس درباره مزد کارگران را موردتوجه قرار داد و گفت: اینکه چه نهادها و چه ذی‌نفعانی حق اظهارنظر درباره نرخ دستمزد کارگران را دارند، مشخص است اما به هر حال همه افراد می‌توانند از نقطه نظر خود درباره مزد کارگران سخن بگویند، به شرط اینکه اظهارنظرها مبنای علمی و قانونی داشته باشد.

نمایندگان مجلس چون در پرونده افزایش سن و سابقه بازنشستگی کارنامه بدی در اذهان به جای گذاشتند، به دنبال آن هستند که کارنامه بهتری به‌جای بگذارند تا بتوانند در انتخابات‌ اخیر نتیجه قابل قبولی بگیرند

«اکبر قربانی» افزود: به وضوح می‌بینیم که در بحث افزایش حداقل دستمزد بین ۳۵ تا ۴۰درصد که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده، عملا نقض اصول قانونی و علمی نهفته است؛ به این معنا می‌بینیم که دو عنصر «تورم» و «سبد معیشت» در اظهارات این عده دیده نشده و عملا مبنای حقوقی و علمی آن طبق قانون کار و طبق شیوه‌های محاسبه رایج در دنیا که مورد تایید سازمان جهانی کار بوده، نقض شده است.

وی ادامه داد: اگر اظهارات نمایندگان مجلس قرار است کمکی به نمایندگان کارگری شورای عالی کار بکند، بهتر است که پیش از هر چیز با خود این نمایندگان در میان گذاشته شود و در جهت کمک به این نمایندگان باشد.

دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران با انتقاد از ایده افزایش ۳۵درصدی مزد ۱۴۰۳ اظهار کرد: مزد کارگران در حالی سال قبل حدود 7.5 میلیون تومان تصویب شد که سبد حداقل معیشت خانوار استاندارد با محاسبات خود معاونت روابط کار وزارتخانه و توافق کلیه اعضای کارفرمایی و دولت در شورای عالی کار ۱۳میلیون و ۹۰۰هزار تومان تعیین شد. با گذشت ۱۱ ماه از این محاسبات، طبق آمارهای دستگاه‌های مسئول، ما در این ۱۱ ماه اسفند ۱۴۰۱ تا بهمن ۱۴۰۲ حدود ۴۳درصد تورم داشتیم.

اسدی: اگر در جریان تصویب حقوق کارکنان دولت به قانون مدیریت خدمات کشوری که مصوب مجلس است، عمل می‌شد دیگر نیاز به زحمت نمایندگان مجلس برای اظهارنظر برای کارگران نبود

وی تصریح کرد: اگر مبلغ ۱۳ میلیون و ۹۰۰هزار تومان سبد حداقل معیشت را با همین ۴۳درصد محاسبه کنیم که البته از نظر کارگران درست نیست، مبلغ سبد معیشت جدید حداقل ۱۸ میلیون و ۷۱۸هزار تومان خواهد بود. این یعنی اگر به قانون کار عمل شود، باید حداقل مزد بیش از ۱۸ میلیون تومان تعیین شود. حال در شرایطی که دوستان ما می‌خواهند هفت میلیون تومان را ۳۵درصد افزایش دهند، می‌بینیم که حداقل دستمزد به ۱۰میلیون تومان هم نمی‌رسد و مزد مورد نظر آقایان مجلس باز هم حدود نصف سبد حداقل معیشت است. این درحالی است که نمایندگان مجلس باید پاسدار قانون باشند و قانون کار نیز می‌گوید ملاک افزایش مزد، باید رسیدن به سبد حداقل معیشت باشد!

قربانی تاکید کرد: ما کارگران سبد حداقل معیشت را بیش از ۲۰ میلیون تومان می‌دانیم که هر محاسبه منطقی از معیشت خانوار سه نفره نیز این را تایید می‌کند. این درحالی است که با جهش قیمت‌ها در مواد غذایی و سایر کالاهای اساسی، باید برای نرخ تورم‌ بیشتر آماده باشیم.

این فعال کارگری اضافه کرد: در شرایطی که نمایندگان مجلس می‌دانند نرخ تورم حداقل ۴۳درصد است، سوال ما این است که چرا افزایش مزد نهایت ۴۰درصدی را مطرح می‌کنند؟ مگر جز این است که ممکن است فردا به همین سخنان در جلسات شورای عالی کار نیز استناد و گفته شود نمایندگان طرفدار کارگر نیز ۴۰درصد را در مجلس پذیرفتند؟ مگر نه اینکه ملاک مهم دیگر افزایش حداقل دستمزد، نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی است و این نرخ بیش از اینهاست؟

وی ادامه داد: تصور ما این است که نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون اجتماعی و کمیسیون تلفیق مجلس چون در پرونده افزایش سن و سابقه بازنشستگی کارنامه بدی در اذهان به جای گذاشتند، به دنبال آن هستند که کارنامه بهتری در خاطرات به‌جای بگذارند تا بتوانند در انتخابات‌ اخیر نتیجه قابل قبولی بگیرند اما شیوه درست کمک به کارگران این نیست و مسیر ناصحیحی در این زمینه انتخاب شده است. چه بهتر که در این زمینه نمایندگانی که مدعی دلسوزی جامعه کارگری هستند، به جای اظهارنظرهایی از این دست، خود صدای نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی نمایندگان جامعه کارگری باشند و شخصاً در این موارد ورود نکنند.