کارگران پیمانکاری پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی چندین سال است برای حل مشکل قرارداد کار رانندگان، بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل و تغییر سیستم اقماری کارکنان اداری و پشتیبانی به سیستم دو- دو تلاش کرده‌اند که این تلاش‌ها تاکنون به جایی نرسیده است.

«علیرضا میرغفاری» عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران و رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران پالایشگاه‌های گاز استان بوشهر در مورد دلایل اعتراضات این کارگران گفت: عدم تحقق وعده‌ها دلیل اصلی تجمعات کارگران است. کارگران مشکلات بسیاری دارند و هر بار قول پیگیری داده می‌شود بی‌آنکه به آن توجهی شود.

وی به مشکلات رانندگان غیرمالک اشاره کرد و گفت: در مجموعه رانندگانی داریم که با ۳ یا ۴ فرزند ۸ میلیون حقوق می‌گیرند. این رانندگان گاهی کل شبانه‌روز مشغول کار هستند و بسیار بیشتر از ساعات کار موظفی‌ که در قانون آمده، کار می‌کنند اما حقوق ثابت ناچیزی می‌گیرند و اضافه‌کار به آنها تعلق نمی‌گیرد. به این رانندگان نوبت‌کاری هم پرداخت نمی‌شود یعنی از تمام حق و حقوقی که در قانون کار آمده بی‌بهره هستند.

میرغفاری با تأکید بر اینکه رانندگان پالایشگاه‌های پارس جنوبی شرایط بسیار بدی دارند، افزود: درخواستی که در مورد این رانندگان داریم این است که مشمول قانون کار شوند و تمام حق و حقوق قانونی آنها به رسمیت شناخته شود. در این صورت این افراد مشمول طرح طبقه‌بندی مشاغل هم خواهند شد.

این فعال کارگری ادامه داد: این رانندگان حتی از پاداشی که به سایر کارگران تعلق می‌گیرد، محرومند و به شدت در حق آنها تبعیض می‌شود. این رانندگان اصلا قراردادی ندارند. همان ابتدا به آنها گفته‌اند حقوق شما ۷ تا ۸ میلیون تومان است و این حقوق ربطی به میزان کاری که انجام می‌دهند، ندارد. میرغفاری در مورد سابقه کار این افراد گفت: برخی از این رانندگان حتی سابقه کار بالای ۸ سال دارند و با این وجود هنوز مشکلاتشان حل نشده است.

عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران افزود: مشکلات این رانندگان مربوط به امروز و فردا نیست و سال‌ها وجود داشته و ما هم بارها آن را گفته‌ایم و وعده‌های بسیاری شنیده‌ایم اما به هیچ‌کدام از وعده‌ها عمل نشده است.

میرغفاری در ادامه گفت: همچنین قرار بود طرح طبقه‌بندی مشاغل با حضور نمایندگان واقعی کارگران بازنگری شود اما تا الان این اتفاق نیفتاده و ما هم نمی‌دانیم چه بر سر این طرح آمده است.

این فعال کارگری ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنم که می‌خواهند هنگام افزایش حقوق، درصدی را نیز به عنوان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل افزایش دهند که این دو افزایش، بار روانی مثبتی ایجاد کند و بعد بگویند ما بیش از مصوبه شورای عالی کار حقوق را افزایش دادیم. در صورتی‌که اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل، یک خواسته قانونی است و ربطی به حقوق تعیین شده از سوی شورای عالی کار ندارد.

وی در مورد مشکلات نیروهای اداری هم گفت: در مورد این نیروها مسأله تغییر سیستم اقماری به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت مطرح است. خیلی از این نیروها از خانواده‌های خود دور هستند و باید در خوابگاه زندگی کنند. این وضعیت سبب شده آنها نتوانند در کنار خانواده خود باشند. مسأله این است که کسی که ۱۲ ساعت کار می‌کند باید تابع سیستم اقماری باشد.

میرغفاری گفت: پیشتر در مورد حل مشکلات این نیروها وعده داده بودند و حتی گفته بودند در حال پیگیری کارهای جذب نیرو هستیم. حتی ما به دفتر معاون وزیر رفتیم و از ایشان بابت صدور مجوز جذب نیرو تشکر کردیم اما ایشان انکار کردند و ما متوجه شدیم اصلا در جریان نیستند.

این فعال کارگری به تجمعات اخیر کارگران اشاره کرد و گفت: تجمع کارگران کاملا صنفی و برای مطالبات صنفی انجام شد اما حتی یکی از مسئولان هم حاضر به حضور در جمع کارگران نشد. متأسفانه طی روزهای بعد پیامکی به دست ما و برخی از دوستانمان رسید مبنی بر اینکه برگزاری تجمعات صنفی همراهی با جریانات معاند است. باید تاکید کنیم که مطالبات و تجمعات ما صنفی است و ربط دادن تجمعات صنفی به جریانات خاص به نفع هیچ‌کس نیست.