حدود دو میلیون ایرانی، اشتغال ناقص دارند

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در تابستان 1402 نسبت به تابستان 1401، نرخ اشتغال ناقص در کل کشور و برای مردان کاهش یافته است. در مقابل اشتغال ناقص زنان در تابستان 1402 در سطحی بالاتر از تابستان 1401 ثبت شده است. به گزارش اکوایران، طبق تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت بازار کار در تابستان سال 1402، نرخ اشتغال ناقص کل کشور 1.3درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است. این نرخ به تفکیک مردان و زنان نیز اعلام شده است. شواهد آماری حاکی از آن است که نرخ اشتغال ناقص زنان در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته افزایش یافته است. در مقابل، این نرخ برای مردان با کاهش مواجه شده است.

اشتغال ناقص به این معناست که فردی به دلایل اقتصادی کمتر از 44 ساعت در هفته کار کند در حالی‌که تمایل دارد ساعت کاری کامل (44 ساعت) داشته باشد. دلایل اقتصادی که منجر به اشتغال ناقص می‌شود می‌تواند رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کاری بیشتر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و مواردی از این قبیل باشد. بر این اساس، نرخ اشتغال ناقص به درصدی از جمعیت شاغل گفته می‌شود که کمتر از 44 ساعت در هفته کار می‌کنند.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که این نرخ از 9.2درصد در تابستان سال گذشته به 7.9درصد در تابستان امسال رسیده است. در پی این کاهش، جمعیت افراد دارای اشتغال ناقص به کمتر از دو میلیون نفر یعنی یک میلیون و 942هزار نفر رسیده است.

باید توجه داشت که کاهش نرخ اشتغال ناقص الزاما نشان‌دهنده این نیست که افراد موفق به یافتن شغل با ساعت کاری بیشتر شده‌اند، بلکه ممکن است ناشی از خروج کامل آنها از بازار کار و در نتیجه محاسبه‌نشدن در آمار باشد.

190هزار زن با اشتغال ناقص در تابستان 1402

جمعیت زنان شاغل در تابستان امسال به 3 میلیون و 984هزار نفر افزایش یافته است. با این حال در کنار افزایش جمعیت زنان شاغل، نرخ اشتغال ناقص آنها هم افزایشی شده است. این نرخ در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل 0.2درصد افزایش یافته و به 4.8درصد رسیده است. بر این اساس، جمعیت زنان دارای اشتغال ناقص در این فصل 192هزار و 958 نفر برآورد شده است.

برخلاف زنان، نرخ اشتغال مردان در تابستان امسال روند نزولی به خود گرفته و 1.6درصد پایین‌تر از سطح تابستان 1401 قرار گرفته است. به بیان بهتر، نرخ اشتغال ناقص مردان در تابستان سال جاری 8.4درصد برآورد شده که جمعیتی برابر با یک میلیون و 749هزار و 203 نفر را شامل می‌شود. این تعداد، حدودا 269هزار نفر کمتر از جمعیت مردان دارای اشتغال ناقص در تابستان 1401 است.

بنابراین، در تابستان امسال از هر 1000 زن شاغل 48 نفر و از هر 1000 مرد شاغل، 84 نفر اشتغال ناقص داشته‌اند. این نسبت برای زنان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته در حالی که برای مردان کاهشی شده است.