آقای وزیر این بار سر قولش می‌ماند؟

آن طور که در خبرها آمده، این بار قرار است جلسه شورای عالی کار با محوریت بررسی و ترمیم دستمزد کارگران برگزار شود اما به دلیل تکرار چندباره این موضوع، این نگرانی از سوی جامعه کارگری مطرح شده که آیا وزیر کار بر سر قول خود می‌ماند یا خیر.

به گزارش تجارت‌نیوز، همین چند وقت پیش بود که بعد از نامه‌نگاری‌ها و انتقادات فراوان جامعه کارگری از تریبون‌های مختلف، وزیر کار از موضع قبلی خود عقب‌نشینی و اعلام کرد که با برگزاری جلسه دستمزد با محوریت همین موضوع موافق است اما اندکی بعد معاون وی این امر را مشروط به موافقت تمام شرکای اجتماعی حاضر در شورای عالی کار دانست. حالا ظاهرا وزیر دوباره قول داده تا جلسه بعدی شورا با دستورالعمل دستمزد برگزار شود اما به درازا کشیدن این ماجرا، کارگران را از ختم به خیر شدن آن ناامید کرده است.

رعیتی‌فرد راه بهبود سفره کارگران را نه ترمیم دستمزد بلکه یارانه و اختصاص کالابرگ می‌داند و ظاهرا دولت هم در حال طی کردن همین مسیر است چنانچه دهک‌های ششم و هفتم هم به طرح کالابرگ الکترونیک اضافه شدند

در حالی‌که نمایندگان کارگری با تکیه بر ماده 41 قانون کار که به نقش تورم و سبد معیشت در تعیین دستمزد اشاره دارد، خواستار افزایش دستمزد در سال جاری هستند که چندی پیش «رعیتی‌فرد» معاون وزیر کار با اشاره به همین ماده گفته بود که «در قانون کار گفته شده با توجه به نرخ تورم و سبد معیشت دستمزد تعیین شود و گفته نشده دقیقا بر مبنای این دو مولفه دستمزد تعیین شود!». در ادامه او راه بهبود سفره کارگران را نه ترمیم دستمزد بلکه یارانه و اختصاص کالابرگ دانسته بود.

افزایش   نسیه   120  هزار   تومانی یارانه   به جای   دستمزد

ظاهرا دولت هم در حال طی کردن همین مسیر است. شنبه هفته گذشته بود که دهک‌های ششم و هفتم به طرح کالابرگ الکترونیک اضافه شدند. این افراد که تا پیش از این یارانه 300هزار تومانی به دستشان می‌رسید، حالا اگر 200هزار تومان را صرف خرید کالاهای معرفی‌‌شده در طرح فوق کنند، مبلغ یارانه‌‌شان با اختصاص اعتبار 120هزار تومانی به 420هزار تومان می‌رسد. این مبلغ برای دهک‌های اول تا سوم که یارانه 400هزار تومانی می‌گیرند، 520هزار تومان به‌ازای هر نفر است.

اما موضوع این است که جهش‌های تورمی در اقتصاد ایران حالا دیگر ارزش یارانه نقدی را به نصف تقلیل داده و اثر حمایتی راهکارهای دولت را از بین برده است. کارگران می‌گویند همه می‌دانند تورم کنترل نشده و سبد هزینه‌ای که در نظر گرفته شده بود دیگر معنای سابق خود را از دست داده است. برای مثال، قیمت مرغ 53هزار تومان تعیین شده بود، اما حالا بین 78 تا حدود 90هزار تومان است. قیمت گوشت قرمز 380هزار تومان پیش‌بینی شده بود اما حالا بین 500 تا 600هزار تومان به فروش می‌رسد.

رشد   مشاغل   کاذب  به  دلیل   دستمزد   پایین

ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. بسیاری از کارفرمایان در صنایع مختلف می‌گویند که کارگران به دلیل دستمزد پایین در کار خود ماندگاری ندارند و بنابراین به مشاغل کاذب و آزاد روی می‌آورند. در واقع، کارگران با ساعت کاری بالا و درآمد کم نمی‌توانند از پس هزینه‌های زندگی خود بربیایند، در نتیجه ناچارند بعد از پایان یافتن ساعت کاری شغل اول خود به سمت شغل دوم و بعد سوم خود بروند و حتی بعد از مشغول بودن در شغل دوم مثل تاکسی اینترنتی، راغب می‌شوند که آن را به‌‌عنوان شغل دائمی خود ادامه دهند. همین شرایط سبب شده تا فعالان کارگری اعلام کنند که 70درصد کارگران دوشغله شده‌اند.

چندی پیش وزیر کار اعلام کرد که با برگزاری جلسه دستمزد با محوریت بررسی ترمیم مزد کارگران موافق است اما اندکی بعد معاون وی، این امر را مشروط به موافقت تمام شرکای اجتماعی حاضر در شورای عالی کار دانست

به‌روزرسانی   دستمزد؛ راهکار   جامعه   کارگری

با این اوصاف، جامعه کار و کارگری راه‌حل اوضاع کنونی را به‌روزرسانی دستمزد می‌دانند. هرچند برخی کارفرمایان در شهرستان‌ها دستمزد مصوب نیروی کار خود را به میزان 15 تا 25درصد بالا برده‌اند اما گزارش‌ها نشان می‌دهند که در شهرک‌های صنعتی با بیلبوردهایی مواجه می‌شویم که صاحب کارگاه یا کارخانه به دنبال جذب کارگر با دستمزد بالا، نهار و سرویس رفت و برگشت است. براساس این گزارش، در چنین شرایطی کارگران مشتاقند تا بدانند آیا این بار وزیر کار و معاون وی بر سر قولشان می‌مانند یا جلسه بعدی شورای عالی کار با محوریت موضوعات دیگری به غیر از دستمزد برگزار خواهد شد.