رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: تمام مصوبات کمیسیون آموزش در دولت سیزدهم در حال اجراست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا منادی سفیدان گفت: ما حدود ۸ قانون را به تصویب رسانده‌ایم؛ نظام رتبه‌بندی و قانون جهش تولید، اساسنامه سازمان فنی و حرفه‌ای، استخدام معلمین حق‌التدریسی و قانون رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها و ۶ قانون را نیز در صحن علنی مجلس در نوبت رسیدگی داریم.

وی درباره طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: این اقدام بخشی از سند تحول بنیادین است و با همت فراوان بالاخره توانستیم این قانون را به تصویب رسانده و اجرا کنیم. یک میلیون معلم بین ۳ تا ۷ میلیون افزایش حقوق داشتند و با پیگیری‌ها که صورت گرفت این قانون که باعث افزایش کیفیت آموزش می‌شود به تصویب رسید. البته در اجرا اوایل به مشکلاتی برخوردیم ولی با افتخار می‌گوییم که این قانون به شکل کامل انجام شده است.

منادی ادامه داد: در این قانون دولت به خوبی پای کار آمد و بودجه آن را پرداخت کرد و تحولی در حقوق معلمان ایجاد شد. اکنون در نظام کارمندی کشور، معلمین بهترین حقوق را نسبت به سایر کارمندان دولت می‌گیرند. البته جایگاه معلم آن‌قدر بالاست که باید اندازه رئیس‌جمهوری حقوق بگیرد.

وی ادامه داد: رتبه‌بندی نواقصی هم دارد و به شکل 100درصدی درست نیست. پیگیر هستیم مشکلات را حل کنیم ولی آینده بسیار خوبی را برای رتبه‌بندی می‌بینیم.

منادی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اظهار کرد: معلم بازنشسته حقوق بسیار پایینی دارد و باید حقوق درستی دریافت کند. از دولت خواهش می‌کنم برای همه بازنشستگان به خصوص معلمان بازنشسته شرایط بهتری را رقم بزند. در حال پیگیری موضوع همسان‌سازی حقوق معلمان بازنشسته هسستیم و به احتمال قوی مجلس و دولت به زودی افزایش حقوق بازنشستگان را انجام می‌دهند و در یک ماه آینده فکر می‌کنم اتفاقات خوبی در این زمینه شاهد باشیم.

وی درباره برنامه هفتم گفت: برنامه هفتم تعداد قابل توجهی از موارد حوزه آموزش را به خود تخصیص داده است. یکی افزایش سهم آموزش از بودجه عمومی به ۱۵درصد است. برای مدارس ۳۵درصد فوق‌العاده خدمتگزاری و ۵۰درصد فوق‌العاده سرایداری را قرارداه‌ایم که امیدواریم در صحن هم تصویب شود.

وی ادامه داد: برای تامین معلم آزمونی گرفتیم که ۲۸هزار نفر را باید جذب می‌کردیم و ۱۸هزار نفر جذب شدند و 11هزار نفر باقی مانده‌اند که درباره این عدم جذب، سازمان استخدامی کشور باید جوابگو باشد.

این نماینده مجلس گفت: ۱۷هزار معلم کم داریم و در این امر سازمان استخدامی باید پاسخگو باشد. نگاه درستی از آموزش و پروش در این سازمان وجود ندارد. از رئیس‌جمهوری تقاضا داریم کاری کنند تا معلمان خرید خدمت هم وارد سیستم شوند. اول مهر است و ما ۱۷هزار معلم کم داریم و در این امر دو دستگاه کوتاهی کردند و باید پاسخگو باشند.

منادی ادامه داد: از سال ۹۰ تا به امروز ۱۵۰هزار معلم نسبت به تعداد ۱۶ میلیون دانش‌آموز کم شده‌اند. امیدواریم رئیس‌جمهوری برای این رفتارهای سازمان امور استخدامی کاری کنند. وی در انتها گفت: در سازمان امور استخدامی برخوردهای غیرعلمی صورت می‌گیرد. ۱۷هزار معلم کم داریم و این فاجعه است. امیدواریم یا رئیس این سازمان رویه خود را تغییر دهد یا دولت کاری در این امر انجام دهد.