وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در پنج ماه گذشته ۳۸۰هزار فرصت شغلی براساس آمار سامانه رصد ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صولت مرتضوی با اشاره به ثبت سالانه 670هزار بیمه‌شده اجباری جدید در دولت سیزدهم گفت: در بهار سال 1401 و براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری یک درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در دهه گذشته وضعیت اشتغال شرایط مطلوبی نداشت. رئیس‌جمهور برنامه ایجاد سالانه یک‌میلیون فرصت شغلی را ارائه کرد و در سال 1400 شاهد بودیم که از یک میلیون فرصت شغلی فراتر رفتیم و این پارامتر قابل راستی‌آزمایی و رصد است.

وی بیان کرد: براساس آمار از بهار سال گذشته 728هزار فرصت شغلی ایجاد شده است. در پنج ماه گذشته هم 380هزار فرصت شغلی براساس آمار سامانه رصد ثبت شده است.

مرتضوی افزود: این اقدامات در حالی است که یک دهه رکود را پشت سر گذاشتیم. در دولت گذشته ترسیم توسعه و اقتصاد به خارج از کشور رقم خورده بود و دولتمردان ما بیان می‌کردند که قدرت رقابت در هیچ اقتصاد و صنعتی ندارند.

وی ادامه داد: این در حالی بود که از توانایی زیادی برخوردار هستیم و جوانان این مرز و بوم در حوزه نانو، صنعت هسته‌ای، دستاوردهای نظامی و علمی اقدامات شایانی داشتند و این مسأله توهین به جوانان نخبه ما بود.

مرتضوی یادآور شد: دیپلماسی ما به‌گونه‌ای بود که بالغ بر هشت میلیارد دلار منابع ما را غرب بلوکه کرد و هر ایرانی را که در کشورهای دنیا مستقل زندگی می‌کرد به جرم دور زدن تحریم‌ها بازداشت می‌کردند.

وی افزود: در این شرایط شخصیتی دلسوخته و عاشق ملت پا به عرصه گذاشت. گفته می‌شود دولت صندوق خالی تحویل گرفت و من می‌گویم دولت سیزدهم صندوق بدهکار تحویل گرفت.

وزیر تعاون تصریح کرد: در سال 1400 بالغ بر 400هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و برای گذران برخی از امور کشور و طرح‌های عمرانی نزدیک به 700 همت اوراق خزانه تا سررسید 1404منتشر شده بود و حتی دولت سیزدهم را دولتمردان گذشته بدهکار کرده بودند.

مرتضوی بیان کرد: در سال نخست دولت، صادرات نفت به یک‌میلیون و 100هزار بشکه و به گزارش رویترز به یک‌میلیون و 500هزار بشکه رسیده است.

وی افزود: 14میلیارد دلار طرح‌های نفتی در دو سال اخیر در عسلویه اجرایی شده است. ما یادمان هست در دو سال اخیر چه میزان قطعی برق و گاز داشتیم و در این مدت هفت هزار مگاوات نیروگاه به ظرفیت کشور افزوده شده است.

وزیر کار بیان کرد: در بحث سیاست خارجی 15سال به دنبال عضویت در شانگهای بودیم ولی در سال نخست این دولت، عضو گروه شانگهای شدیم و شاهد بودیم که عضو بریکس نیز شدیم.

مرتضوی تأکید کرد: ما محکوم به حل مشکلات جامعه هستیم و باید مشکلات مردم را با هم شناسایی و برطرف کنیم. مقرون‌ به‌صرفه کردن دولت با ثبات اقتصادی رقم می‌خورد و حتما صادرات غیرنفتی و تراز تجاری با این اتفاق مثبت می‌شود.