روز شنبه (اول شهریور ماه) سیصد و نوزدهمین نشست شورای عالی کار با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این نشست نمایندگان کارگری و کارفرمایی به بیان پیشنهادات خود در زمینه بازنگری آیین‌نامه ماده 191 قانون کار پرداختند و در ادامه این نشست نیز طرح پیش‌نویس اصلاح آیین‌نامه دادرسی کار ارائه و مصوب شد که پس از بررسی مواد مطروحه در جلسات کارشناسی توسط شرکای اجتماعی، مواد مورد اختلاف در جلسات آتی شورای عالی کار بررسی شود و اصلاح مواد این آیین‌نامه به جمع‌بندی نهایی برسد. دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور درباره این جلسه گفت: جلسه اخیر شورای عالی کار درباره ماده 191 قانون کار و معافیت کارگاه از بعضی موارد قانونی بود. نمایندگان کارفرمایان پیشنهاد داده بودند این ماده احیا شود.

هادی ابوی ادامه داد: درخواست کارفرمایان این است که آیین‌نامه ماده 191 قانون کار بازنگری شود لذا مقرر شد جلسات کارشناسی ادامه داشته باشد. در این ماده آمده است کارگاه‌های کوچک کمتر از 10 نفر را می‌توان برحسب مصلحت موقتاً از شمول بعضی از مقررات این قانون مستثنی کرد‌ که کارفرمایان درخواست احیای این بخش را داشتند و مقرر شد در جلسات بعدی بیشتر بررسی شود. ابوی در پاسخ به اینکه آیا درباره حقوق و دستمزد صحبتی در شورای عالی کار صورت گرفت، گفت: نمایندگان کارگری به‌دنبال برگزاری جلسه‌ای برای بررسی دستمزد و کاهش قدرت خرید کارگران هستند. با توجه به افزایش قیمت‌ها و عدم ثبات در قیمت کالاهای اساسی، نمایندگان کارگری پیگیر بررسی این مسأله با حضور مسئولان هستند.