طرح جدید مجلس تأمین‌کننده بیمه تمام کارگران ساختمانی نیست

نایب رئیس کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور با بیان اینکه طرح جدید تأمین‌کننده بیمه تمام کارگران ساختمانی نیست، گفت: کمتر از ۴۰۰هزار نفر بیمه‌پردازی می‌کنند و بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر در نوبت انتظار برای بیمه تامین اجتماعی هستند. هادی ساداتی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم‌ گفت: با توجه به تعدد اصلاحیه‌هایی که در مجلس از چند ماه قبل شروع شد، طرح اولیه بعد از مدت‌ها کار کردن در کمیسیون اجتماعی و مرکز پژوهش‌های مجلس سال گذشته در صحن علنی تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و ایرادی هم نداشت.

وی ادامه داد: طرحی که کمیسیون مطرح کرده بود، هفته گذشته به مجلس آمد و تصویب نشد و پیشنهاد جدیدی تصویب شد. در طرح جدید آمده است که «سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم و 22.5درصد مجموع عوارض صدور پروانه ایجاد یا توسعه، احداث یا افزایش تراکم ساختمانی، تخریب و نوسازی بنا و تعمیرات اساسی شامل زیربنا، مازاد بر تراکم، پایه مالی، افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح‌های توسعه‌ای شهری و تغییر کاربری به تجاری به عنوان سهم مالک، این کارگران را بیمه کند».نایب رئیس کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور افزود: تعجب می‌کنیم که چرا مجلس این طرح را تصویب کرد. این طرح به ضرر کارگران است و توانایی بیمه کردن تمام کارگران را ندارد. وی گفت: این طرح از اسفند ماه آغاز شد اما تعدادی از نمایندگان اصلاحیه جدید را در مجلس آوردند. مهمترین دلیلی که شورای نگهبان، مصوبه پیشین بیمه کارگران ساختمانی را رد کرد و آن را مغایر با قانون دانست این بود که طرح پیشین یک بار مصوب و اجرا شده بود و ناکافی بودنش به اثبات رسیده بود لذا تکرار مجدد آن صحیح نبود اما احتمال اینکه طرح اخیر تصویب نهایی شده و به مرحله اجرا برسد، بسیار بالاست.

ساداتی گفت: در هر صورت از آنجایی که طرح، پس از اجرا شدن، مدت زمان 3ماهه‌ای برای بررسی مجدد دارد، امیدواریم پس از گذشت این مدت مشکلات این طرح مشخص شود و مجدداً‌ به نفع کارگران در مجلس بررسی شود.