وضعیت معیشت جامعه کارگری به مرحله هشدار رسیده است

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در واکنش به توصیه وزیر کار برای چانه‌زنی کارگران با کارفرمایان در جهت افزایش حقوق گفت: کارگری که امنیت شغلی ندارد چگونه می‌تواند برای دستمزد خود چانه‌زنی کند؟ در طول تاریخ ثابت شده که حق کارگران به‌دلیل ترس از بیکاری پایمال می‌شود زیرا ترجیح می‌دهند کار خود را از دست ندهند.

سمیه گلپور در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: کاهش قدرت خرید کارگران بسیار زیاد است و فاصله زیادی بین دستمزدی که دریافت می‌کنند و هزینه‌هایی که در سبد معیشت برای آنها وجود دارد دیده می‌شود. انتظار می‌رفت دولت با کنترل تورم شرایط را برای کارگران قابل‌تحمل‌تر کند. وی با اشاره به اینکه وزیر کار تنها راهکار دولت برای کمک به کارگران را اجرای طرح کالابرگ بیان می‌کند، ادامه داد: کارگران در شرایطی هستند که ترجیح می‌دهند حتی مبلغ اندک یارانه را به‌صورت نقدی دریافت کنند تا شاید بتوانند در بخشی از مشکلاتشان آن را هزینه کنند. وی با یادآوری اینکه دولت وعده داده بود که در صورت عدم کنترل تورم دستمزد اصلاح شود، گفت: متأسفانه کنترل تورم در حد کلام باقی مانده است. قیمت کالاهای اساسی که نقش به‌سزایی در هزینه‌های مردم دارند، روزبه‌روز در حال افزایش است. رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران خاطرنشان کرد: کارگری که امنیت شغلی ندارد، چگونه می‌تواند برای دستمزد خود چانه‌زنی کند؟ آقای وزیر اصلا به امنیت شغلی و قراردادهای کوتاه‌مدت کارگران واقف است؟

گلپور با تصریح به اینکه کاهش قدرت خرید کارگران بیشترین ضربه را به تولید می‌زند چرا که کارگران به‌عنوان مهم‌ترین جامعه هدف تولیدات داخل توان خرید ندارند، ادامه داد: متأسفانه مسئولان فکر می‌کنند هرچه از حقوق کارگران کم کنند، رشد اقتصادی بیشتر خواهد شد اما برای توسعه باید اول از همه به نیروی کار توجه کرد. اگر فریز مزد کارگران سبب رشد اقتصادی می‌شد، امروز نباید این وضعیت را داشتیم چراکه سیاست‌هایی که تا امروز پیاده شده همه در راستای کاستن از حقوق کارگران بوده است. وی در پایان گفت: دولت با اطلاعاتی که از کارگران دارد، از دهک‌بندی‌های زندگی کارگران مطلع است بنابراین منتظریم تا ببینیم چه اقدامی برای این قشر صورت می‌گیرد. به‌عنوان نماینده کارگر نسبت به وضعیت کوچک‌شدن سفره کارگران هشدار می‌دهم.