اطلاعات وزیر کار درباره میزان پوشش بیمه‌ای مردم، نادرست است

چند روز پیش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در افتتاحیه یکی از بیمارستان‌های ملکی سازمان تامین اجتماعی در رشت اظهارنظری درباره وضعیت پوشش بیمه‌ای مردم ایران گفت که بالغ بر ۹۹درصد جامعه ایرانی تحت پوشش بیمه فراگیر هستند و افراد فاقد پوشش بیمه درمانی، خودشان تمایلی برای بیمه ندارند.

«حسن صادقی» رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این باره به ایلنا گفت: اظهارات اخیر صولت مرتضوی عجیب است. احساس می‌کنم منظور وی این بوده که ۹۹درصد جامعه ایرانی باید مشمول چتر بیمه و انواع خدمات درمانی و بازنشستگی آن باشند. اگر منظور وی این بوده، قطعا نظر درستی است. به استناد اصل ۲۹ قانون اساسی آحاد مردم باید بیمه شوند و دولت در این زمینه تکلیف حاکمیتی دارد.

وی افزود: در این میان اگر منظور وزیر کار این بوده که هم اکنون ۹۹درصد مردم ایران تحت انواع پوشش‌های بیمه درمانی و بازنشستگی هستند، باید بگوییم این اظهارنظر نادرست و غیرعلمی است. ما فقط در حوزه سازمان تامین اجتماعی، به استناد برآورد و اعتراف خود این سازمان حداقل ۴ میلیون نفر کارگر بیمه‌نشده غیررسمی داریم که بیمه نشدن آنها مصداق «فرار بیمه‌ای» است. این چهار میلیون و به تبع آنها خانواده‌هایشان، زیر چتر هیچ بیمه‌ای نیستند. به طور طبیعی، این جمعیت چهار میلیون نفری به همراه خانواده ممکن است بیش از ۱۲درصد جامعه باشد.

صادقی اظهار کرد: از وزیر کار می‌خواهیم که آمار ندهند و به آمارهای زیرمجموعه‌ها رجوع کنند. ما به جز صندوق کشوری و لشگری و مشمولین آنها که کارکنان دولتی و نظامی هستند، در سایر صندوق‌ها نیز چنین وضعیتی داریم. برای مثال وضعیت بیمه‌ای در حوزه صندوق روستایی از نظر پوشش بدتر از صندوق تامین اجتماعی است. بخش قابل توجهی از جمعیت روستایی کشور نیز به همین ترتیب زیر هیچ چتر بیمه‌ای نیستند. عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: ما در ایران همچنین بیش از ۳ میلیون نفر لیست غیرواقعی بیمه داریم یعنی فرد مزد ۱۰ و ۱۵ و حتی ۲۰ میلیون تومانی دریافت می‌کند اما حق بیمه حداقل دستمزد توسط کارفرما پرداخت می‌شود. اگر وزیری مسلط بر اطلاعات حوزه خود است، باید به سراغ این آمارها برود. معتقدیم مشاوران اطلاعات دقیقی به وزیر نمی‌دهند.

وی با بیان خاطره‌ای از دیدار رهبری با کارگران و وزیر کار در هفته کارگر گفت: به یاد دارم در جلسه رهبری با کارگران در روز کارگر نیز آقای مرتضوی آماری در حضور رهبری ارائه کرد که رهبری در پاسخ وی گفت که این آمار چندان واقعیت ندارد و ما باید در بیان آمارها اندکی دقت کنیم. متاسفانه این مسیر غلط آماری در وزارت کار ادامه یافته است. به وی برادرانه توصیه می‌کنم که این تذکرات را جدی بگیرند و ایشان مطمئن باشند که هر کس به چنین توصیه‌هایی در حوزه اجرا عمل کند، نه تنها ضرر نمی‌کند بلکه باعث خدمت بهتر به مردم و عدم زیان رساندن به آحاد جامعه می‌شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه شاید منظور مرتضوی، پوشش بیمه طرح بیمه سلامت بوده، تصریح کرد: حتی اگر منظور بحث بیمه سلامت بوده، باز این طرح بیمه نیز پوشش ۹۹درصدی ندارد و مسئولان ذی‌ربط آن از این مسأله مطلع هستند. ضمنا پوشش این طرح در زمینه بیمه ضعیف‌تر از سایر بیمه‌های درمانی است و این درحالی است که دست‌کم در ارتباط با کارگران، قانون الزام این مسأله را با استعانت از قانون اساسی و اصل ۲۹ مطرح می‌کند که ارائه خدمات درمانی رایگان الزام است.

صادقی افزود: امروزه به وضوح می‌بینیم که نه در حوزه خدمات درمان و نه در حوزه دارو، چیزی به نام درمان رایگان به ویژه برای مشمولان بیمه سلامت وجود ندارد و حجم پرداخت از جیب، در خدمات درمان و خرید دارو با قیمت آزاد چنان زیاد است که گویی بیمه‌ای وجود ندارد! دولت باید برای آحاد مردم درمان رایگان فراهم کند و از فروش انبوه دارو به قیمت آزاد جلوگیری به عمل آورد اما مادام که چنین چیزی وجود ندارد، نمی‌تواند ادعای پوشش بیمه‌ای سراسری

داشته باشد.

صادقی در پاسخ به اظهارنظر دیگر وزیر کار که گفته بود «تنها کسانی که تمایل به بیمه شدن ندارند اکنون مشمول چتر بیمه درمانی نیستند»، اضافه کرد: وقتی مجلس تصویب کرده که بازرسین وزارت کار و تامین اجتماعی حق ورود به کارگاه بدون تقاضا و طرح شکایت کارگر را ندارند، چگونه ادعای پوشش سراسری بیمه را مطرح می‌کنند. ۴.۵ میلیون نفر بدون بیمه در کشور ما که عمدتا کارگران غیررسمی و زیرزمینی هستند، خودشان نمی‌خواهند بیمه شوند یا کارفرماهایشان به دلیل عدم نظارت کافی باعث بیمه نشدن اینها شده‌اند؟ اینکه یک کارگر بگوید من نمی‌خواهم درمان ارزان و رایگان داشته باشم و در پیری حقوق بازنشستگی بگیرم، بسیار عجیب است! اینکه همان مبلغ حق بیمه را حداقل به خود او و روی مزدش نیاورند هم بسیار عجیب‌تر است!

 وی افزود: به نظر می‌رسد که مشکل مدیریت کلان اجرایی در حوزه تامین اجتماعی و کار وجود دارد. اینکه مسئولان می‌خواهند توپ را در زمین مردم بیندازند، چندان درست نیست.