مرتضوی: تلاش می‌کنیم قرارداد موقت بیشتر از چهار سال نباشد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره موضوع تبدیل قراردادهای موقت پس از چهار سال به قرارداد دائمی گفت: امیدواریم دغدغه‌ها در زمینه قراردادهای موقت مرتفع شود. در این راستا لایحه‌هایی در دست کمیسیون‌های هیأت دولت در دست بررسی است که پس از انجام مراحل انجام کار تقدیم مجلس خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صولت مرتضوی همچنین درباره اینکه اصلاحیه قانون کار ازجمله دائمی شدن قرارداد پس از چهار سال عطف به ماسبق هم می‌شود؟ گفت: باید دید از کمیسیون و صحن مجلس چه چیزی خارج می‌شود.

وی افزود: البته مستحضر هستید که قانون کار فعلی هم به بهترین وجه از حقوق کارگران حمایت می‌کند‌ اما معتقدیم این قراردادهای موقت باید جمع شوند. در طرح، حداکثر سقف مجاز برای قراردادهای موقت چهار سال تعیین شده و بعد از آن باید تبدیل به قرارداد دائم شوند.

تولید رونق داشته باشد، کارگر انتخاب می‌کند  کجا کار کند

مرتضوی ادامه داد: اصل این است که ما رونق تولید داشته باشیم و اشتغال ایجاد کنیم. اگر اشتغال ایجاد کنیم آن وقت این کارگران هستند که می‌گویند ما انتخاب می‌کنیم کجا کار کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: بعد از بررسی‌های لازم در دولت، لایحه را تقدیم مجلس می‌کنیم و تلاش این است قرارداد موقت بیشتر از چهار سال نباشد.

حقوق کارمندان اضافه شود  حقوق کارگران هم تغییر می‌کند

مرتضوی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه با توجه به افزایش تورم آیا احتمال افزایش حقوق کارگران وجود دارد؟ ابراز کرد: وقتی در شورای عالی کار با نمایندگان کارگری، کارفرمایان و دستگاه‌های اجرایی صحبت کردیم، بحث این بود که امکان دارد دولت در حقوق کارگران و کارمندانی که از دولت حقوق می‌گیرند تجدیدنظر کند. وی ادامه داد: در آنجا عرض کردیم چنانچه تجدیدنظری صورت بگیرد حتماً در حقوق کارگران هم تجدیدنظر خواهیم کرد.

مرتضوی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مسأله قراردادهای سفیدامضا موضوعی است که رئیس‌جمهور در خوزستان هم درباره این نوع قراردادها تذکر داد تا بساط قرارداد سفیدامضا جمع شود، وزارت تعاون چه راهبردی برای حل این مسأله و جمع شدن بساط قراردادهای سفیدامضا در نظر دارد، گفت: اساساً قرارداد سفیدامضا غیرقانونی و خلاف مقررات است و ظلم در حق کارگر محسوب می‌شود.

و‌ی تأکید کرد: گرچه تصور ما این است که جامعه کارفرمایان ما زیر بار قرارداد سفیدامضا که اجحاف در حق کارگران است، نمی‌روند اما اگر عده معدودی پیدا بشوند و اگر اساساً اثبات شود که از این ظرفیت استفاده می‌کنند، حتماً باید کارگران به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند و قطعاً برخورد قانونی در چهارچوب قانون کار انجام می‌شود.

200هزار میلیارد تومان از مطالبات صندوق‌ها  پرداخت شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت صندوق‌های بازنشستگی به خصوص تأمین اجتماعی هم اظهار داشت: نگرانی‌هایی که وجود داشت به‌جهت وضعیت انباشته صندوق‌های بازنشستگی است. متأسفانه در سنوات گذشته تکالیف بدون پشتوانه و بدون تأمین منابع ایجاد کرده بودند که دولت رئیسی آمد در گام اول بخش قابل توجهی از مطالبات صندوق‌ها مخصوصاً دو صندوق تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری را  پرداخت کرد.

وی ادامه داد: براساس آمار بالغ بر 200هزار میلیارد تومان در نیمه دوم سال 1400 و در سال 1401 از مطالبات صندوق‌ها پرداخت شده است اما یکی دیگر از مشکلات صندوق‌ها این بود که متأسفانه به‌جهت ضعف مدیریتی که وجود داشت منابع خود صندوق‌ها ازجمله شرکت‌های وابسته به صندوق‌ها به نحو مطلوب مدیریت نمی‌شدند که در حال مدیریت و ساماندهی این شرکت‌ها هستیم و مدیران لایق و شایسته برای آنها انتخاب می‌کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: امیدواریم با توجه به اینکه رونق در اشتغال در حال ایجاد شدن است، هم ضریب پشتیبانی افزایش پیدا کند هم از محل درآمدها و اینکه دولت عزم خود را جزم کرده که مطالبات معوق و انباشته صندوق‌ها را پرداخت کند.