خدایی: قضاوت میان هزینه‌های زندگی با ارقام دولت را به مردم می‌سپاریم

نشست روز دوشنبه شورای عالی کار بدون حصول نتیجه خاصی پایان یافت. براساس اعلام نمایندگان کارگری حاضر در این نشست، هنوز بر سر سبد معیشت توافقی حاصل نشده اما برخی از رسانه‌ها، از تصویب رقم ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان رقم سبد معیشت کمیته دستمزد، خبر داده‌اند.

«علی خدایی» عضو کارگری شورای عالی کار در رابطه با اعلام این اعداد در رسانه‌ها می‌گوید: یکی از مصوبات کمیته دستمزد این بوده که تا نهایی نشدن و حصول اجماع، اعداد و ارقام پیشنهادی طرفین در رسانه‌ها اعلام نشود. اعضای کارگری کمیته دستمزد به مصوبه کمیته و عهدی که داشتند، احترام گذاشتند و اعداد را در رسانه‌ها اعلام نکردند اما با توجه به اینکه برخی رسانه‌ها اعداد و ارقام را به عنوان سبد معیشت تصویب شده اعلام کرده‌اند، مجبور هستیم ما هم مانند شرکای اجتماعی، از توافق خارج شویم و جزئیات را اعلام کنیم.

خدایی در تشریح این جزئیات با بیان اینکه «واقعیت این است که بین ما و گروه کارفرمایی و دولت، اختلاف اساسی سر سبد معیشت وجود دارد»، اضافه می‌کند: علت اختلاف این است که امسال از جانب دولت، جداول و معیارهای تعیین سبد معیشت عوض شده است. به عنوان مثال، انستیتو تغذیه جدولی به شورای عالی کار ارائه کرده که طبق آن جدول، با برآوردهای جدید اعضای انستیتو تغذیه، مصرف روزانه افراد از ۲۵۷۰ کالری به ۲۳۵۰ کالری کاهش یافته و در سبدی که ارائه کرده‌اند، یک‌سری از اقلام اساسی خانوار را جابه‌جا کرده‌اند. این جابه‌جایی با آن فرمول‌ها منجر به پایین آمدن نرخ سبد شده است.

عضو کارگری شورای عالی کار در ارتباط با تغییراتی که در اقلام اساسی و مصرف آن داده‌اند تا نرخ سبد پایین بیاید، می‌گوید: به عنوان مثال اگر در سبد سال‌های گذشته، سرانه مصرف گوشت در سبد غذایی ۳۸ گرم بود، حالا آن را ۲۰ گرم در نظر گرفته‌اند. نان را از ۳۱۰ گرم به ۱۰۰ گرم کاهش داده‌اند. در ردیف حبوبات، اقلامی را به حبوبات منتخب اضافه کرده‌اند که قیمت را پایین‌تر می‌آورد. در میوه‌جات و سبزیجات هم همین اتفاق افتاده است. در ضمن تاکید دارند که مراجع رسمی این اعداد را اعلام کرده‌اند. در نتیجه با آن محاسباتی که ما اصلاً نمی‌پذیریم، نرخ سبد معیشت را همان ۱۲میلیون و ۴۷۹هزار تومان محاسبه و اعلام کرده‌اند.

خدایی می‌گوید: ما این عدد را برای سبد معیشت را نمی‌پذیریم. سه گروه حاضر در مذاکرات مزدی، در سال‌های قبل سر یک سبد منتخب با هم کنار آمده بودیم. امسال اگر قرار باشد معیارها عوض شود باید دوباره بنشینیم از اول سر اقلام و معیارها توافق مجدد کنیم. اینکه طرف‌های دولتی و کارفرمایی صرفاً با استناد به اینکه انستیتو تغذیه این اعداد را داده، معیارها و اقلام سبد را دست‌کاری کنند و رقم نهایی را پایین بیاورند، اصلاً مورد قبول ما نیست.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با تاکید بر اینکه «عددی که در رسانه‌ها اعلام شده با دست‌کاری معیارها و اقلام سبد محاسبه شده»، اضافه می‌کند: در کمیته دستمزد، گروه کارفرمایی و دولت، عدد ۱۲ میلیون و ۴۷۹هزار تومان را امضا کرده‌اند. یکی از اعضای گروه‌های کارگری کمیته دستمزد نیز مشروط این عدد را امضا کرده ولی اعضای اصلی کارگری شورای عالی کار و نماینده کانون عالی شوراهای اسلامی کار که در کمیته دستمزد حضور داشته، به هیچ عنوان این عدد را نپذیرفته‌اند.

باید بر سر سبد معیشت، اجماع حاصل شود

به گفته خدایی، در محاسبه سبد معیشت، کار بر مبنای رای‌گیری و رای اکثریت انجام نمی‌شود که بخواهند بگویند چون کارفرما و دولت بر سر رقم توافق کرده‌اند، پس عدد آنها، عدد رسمی و نهایی است.

او اضافه می‌کند: در جلسات شورای عالی کار، تصمیمات با اکثریت آرا می‌تواند رسمی شود ولی در کمیته دستمزد حتماً باید اجماع صورت بگیرد. تا زمانی که اجماع حاصل نشده، سبد نهایی نیست و نمی‌توانند از آن به عنوان سبد معیشت تصویب شده نام ببرند و نام آن سبد ۱۲ میلیون و ۴۷۹هزار تومانی، «سبد پیشنهادی دولت و کارفرمایان» است.

خدایی در ادامه می‌گوید: با توجه به اینکه عدد پیشنهادی دولت و کارفرمایان مورد قبول گروه کارگری قرار نگرفته، مقرر شده قبل از نشست بعدی شورای عالی کار که احتمالاً روز جمعه برگزار خواهد شد، یک جلسه دیگر کمیته دستمزد در مورد اعداد سبد معیشت داشته باشیم. امیدواریم در آن جلسه، نرخ سبد معیشت نهایی شود و بعد به مساله دستمزد ورود کنیم.

خدایی در ارتباط با مذاکرات دستمزد و رقم‌های پیشنهادی افزایش مزد می‌گوید: همان‌طور که قبلاً موضوع را مشروط کرده بودیم، باز هم تکرار می‌کنیم تا زمانی‌که سر سبد معیشت به نتیجه نرسیم و توافق حاصل نشود، چانه‌زنی بر سر افزایش دستمزد شروع نمی‌شود.