ابوی: وزیر کار افزایش هزینه‌های زندگی را پذیرفته است

نماینده کارگران در شورای عالی کار از برگزاری جلسات پیوسته و مستمر دستمزد ۱۴۰۲ از هفته آینده خبر داد و موکول شدن تعیین دستمزد به بعد از عید را بعید دانست و به جامعه کارگری اطمینان داد که هر عددی که از سبد معیشت استخراج شود، کارگران زیان نخواهند کرد.

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح جزئیات نشست روز سه‌شنبه نمایندگان گروه کارگری با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در این جلسه که با حضور وزیر کار و معاون روابط کار برگزار شد، نمایندگان سه تشکل بزرگ کارگری یعنی کانون عالی شوراهای اسلامی کار، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران و مجمع عالی نمایندگان کارگران شرکت داشتند و یک نشست هم‌اندیشی بود که در آن مطالبات و دغدغه‌ها و خواسته‌های کارگران مطرح شد.

وی با بیان اینکه مباحث مربوط به حوزه بازنشستگان و کارگران در جلسه به طور شفاف مطرح شد، ادامه داد: درخواست کردیم که رقم سبد هزینه معیشت خانوار کارگری هرچه سریع‌تر تعیین شود و تاکید کردیم که اگرچه حداقل مزد ۱۴۰۱ افزایش ۵۷درصدی داشت ولی به دلیل اجرای جراحی اقتصادی و حذف ارز ترجیحی تاثیر خود را از دست داد و شیرینی این افزایش به کام کارگران تلخ شد.

ابوی با اشاره به افزایش هزینه‌های سبد معیشت کارگران اظهار کرد: یکی از مباحث دیگر، بحث تغییر قیمت کالاها و افزایش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری بود. سال گذشته وقتی سبد معیشت را می‌بستیم هر کیسه برنج هندی که به قیمت دولتی توزیع می‌شد، ۱۷۰هزار تومان بود و هم‌اکنون به ۳۵۰هزار تومان افزایش یافته و دو برابر شده است. در مورد گوشت اعلام کردیم که سال گذشته هر کیلو گوشت منجمد که به نرخ دولتی توسط شرکت پشتیبانی امور دام توزیع شد، ۵۰هزار تومان بود و اکنون به بیش از ۱۵۰هزار تومان رسیده که طبعا دستمزد ۱۴۰۲ را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی درباره دیدگاه وزیر کار نسبت به افزایش هزینه‌های سبد معیشت کارگران گفت: او اعلام کرد که سبد معیشت را باید استخراج کنیم و تلویحا افزایش هزینه‌های زندگی کارگران را پذیرفت. ما تاخیر در اعلام رقم سبد معیشت و به نتیجه نرسیدن جلسات کمیته مزد را مطرح و تاکید کردیم که هزینه سبد معیشت خانوار کارگری باید تا بهمن ماه استخراج می‌شد که وزیر کار اعلام کردند چند جلسه پشت سر هم باید تا پایان سال برگزار شود تا دیدگاه‌ها به یکدیگر نزدیک شود و بتوانیم تصمیم نهایی را درخصوص دستمزد سال آینده بگیریم.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه جلسه بعدی شورای عالی کار هفته آینده تشکیل خواهد شد، تاکید کرد: به دنبال این هستیم سبد معیشت کارگران هر چه سریعتر مشخص شود و هر عددی که از سبد معیشت استخراج شود به جامعه کارگری اطمینان می‌دهیم که زیان نخواهند کرد.

وی در پایان احتمال موکول شدن تعیین دستمزد ۱۴۰۲ به بعد از عید را بعید دانست و گفت: با توجه به تاکید وزیر کار از هفته آینده جلسات مستمر و پشت سرهم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات دستمزد تا حصول نتیجه و تعیین دستمزد شایسته برای جامعه کارگری برگزار می‌شود، لذا موکول شدن تعیین دستمزد به سال آینده را بعید می‌دانم.