سال سختی در انتظار طبقات کم‌درآمد است

جلسه ماهیانه اتحادیه‌ی پیشکسوتان جامعه کارگری صبح دیروز سوم بهمن در محل خانه کارگر برگزار شد.

به گزارش ایلنا، «علیرضا حیدری» نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این جلسه گفت: از آنجا که تغییری در سیاست‌های پیشین دولت صورت نگرفته، در نتیجه پیش‌بینی ما برای سال آینده بدتر شدن اوضاع معیشت است. اگر شرایط همین باشد، ما سال ۱۴۰۲ را بد شروع می‌کنیم و در ادامه به وضعیت بدتری خواهیم رسید. در چنین شرایطی وعده بهبود اوضاع به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست.

وی ادامه داد: بررسی بودجه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد دولت قادر به کنترل هزینه‌ها و برقراری انضباط مالی نیست و با کسری بودجه مواجه خواهد شد و این کسری را از جامعه، به خصوص طبقات پایین درآمدی جبران خواهد کرد.

حیدری به برخی از جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: یک نمونه از تخصیص منابع بودجه در تبصره ۱۴ را بیان می‌کنم تا وضعیت سایر مسائل مشخص شود. امسال یارانه نان ۷۱هزار میلیارد تومان تعیین شده بود که این یارانه در سال بعد به ۵۶هزار میلیارد تومان کاهش پیدا می‌کند. با این اوصاف حتی اگر سایر عوامل تولید نان، یعنی هزینه نیروی کار، سوخت، انرژی و... ثابت بماند، باز برای سال آینده یا قیمت نان افزایش پیدا می‌کند یا اندازه آن کوچکتر می‌‍‌شود.

نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: وضعیت نان را باید به سایر کالاهای اساسی تعمیم بدهید. با این وضعیت، قیمت سایر کالاهای اساسی نیز افزایش خواهد داشت.

حیدری همچنین به احتمال افزایش هزینه درمان و دارو اشاره کرد و گفت: بودجه دارو در سال جاری ۱۵هزار میلیارد تومان بود که این بودجه برای سال آینده به ۶۹هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند. در واقع از اعتبارات سایر موارد تبصره ۱۴ زده و به یارانه دارو اضافه شده اما باز نمی‌توان اوضاع بخش دارو را در سال آینده مثبت ارزیابی کرد. در واقع واردات این بخش در بهترین حالت قرار است با ارز ۲۸هزار و ۵۰۰ تومانی به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شود و این هزینه‌های درمان را برای سال آینده افزایش خواهد داد. وی به رقم افزایش دستمزد کارمندان و بازنشستگان دولت در بودجه اشاره کرد و گفت: درحالی‌که تورم دی ماه ۴۶درصد عنوان شده، دولت افزایش حقوق 20درصدی برای کارمندان و بازنشستگان خود پیش‌بینی کرده که مشخص نیست با چه منطقی است. با این اوصاف حقوق‌بگیران سال آینده باید از خیلی از هزینه‌های اساسی خود صرف‌نظر کنند.

حیدری در پایان به بودجه صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: برای صندوق‌های کشوری و لشگری ۳۳۰هزار میلیارد تومان و برای صندوق تامین اجتماعی ۱۶هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است. این در حالی‌ست که در بودجه تامین اجتماعی، سهم دولت حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و اگر دولت نخواهد بودجه سازمان را افزایش دهد سال آینده تأمین اجتماعی با مشکل مواجه خواهد شد.