افزایش حقوق و دستمزد کارگران نباید کمتر از ۳۰  درصد باشد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: کارگران افزایش حقوق کمتر از ۳۰درصد را به هیچ وجه نمی‌پذیرند و حتما افزایش حقوق آنها باید بالای ۳۰درصد باشد.

علی بابایی کارنامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، درباره افزایش حقوق کارگران در سال آینده اظهارکرد: تعیین حقوق و دستمزد کارگران در کشور یکی از تصمیمات بسیار ضروری دولت‌هاست. برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران در کمیته‌های تخصصی، بیش از 110 کالای اساسی مورد نیاز مردم مورد بررسی قرار می‌گیرد و متناسب با تورم و سبد هزینه خانوار و سیاست‌های دولت در هر سال، تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: سال گذشته بنا به شرایطی که وجود داشت، تنها سالی بود که برای تعیین میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران، به صورت آزادانه تصمیم‌گیری شد. البته رای تشکل‌های کارگری و کارفرمایان در این زمینه بسیار مهم است به نحوی که مبنای تعیین میزان حقوق کارگران، توافق کارگران و کارفرمایان است و دولت نقش تنظیم‌گر را در این زمینه ایفا می‌کند.

کارنامی ادامه داد: افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال گذشته، باعث ضرر کارفرمایان نشد زیرا که افزایش قدرت خرید کارگران از سویی دیگر به نفع کارفرمایان تمام می‌شود. یکی از مشکلاتی که کارفرمایان در سنوات گذشته با آن مواجه بودند، واردات‌محور بودن برخی از کالاها در داخل کشور بود که باعث ضربه به تولید داخل می‌شد اما امسال کارگران با انگیزه بیشتری کار کردند طوری که بخشی از رشد اقتصادی کشور، نشات گرفته از بهره‌وری ناشی از افزایش حقوق و دستمزد امسال بود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: افزایش 20درصدی حقوق کارمندان دولت در لایحه بودجه سال 1402، در تعیین میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران اثرگذار خواهد بود. البته هنوز افزایش 20 درصدی نهایی نشده اما به طور معمول، افزایش حقوق و دستمزد کارگران، 10درصد بیشتر از حقوق کارمندان دولت بوده است. پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده افزایش حقوق و دستمزد کارگران بیش از 30درصد باشد.

وی اضافه کرد: البته باید توجه داشته باشیم که کارگران افزایش حقوق کمتر از 30درصد را به هیچ‌وجه نمی‌پذیرند و حتما افزایش حقوق آنها باید بالای 30درصد باشد. مسلم است که در شرایط اقتصادی کشور باید از کارگران حمایت داشته باشیم زیرا قشر کارگری، یکی از مظلوم‌ترین اقشار جامعه هستند که تمامی امور زندگی آنها به حقوق و دستمزدهایشان وابسته است.