حل مشکلات کارخانه آذرقند نقده مانع از بیکاری ۴۶۰ کارگر می‌شود

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: با ورود دادگستری استان برای حل مشکلات پیش آمده در کارخانه آذرقند نقده برای جداسازی توربین برق این کارخانه از سوی شرکت قند دزفول که تهدیدی برای تعطیلی کارخانه و بیکاری کارگران می‌شود، اقداماتی در دست اجراست که امیدواریم به نتیجه برسد.

به گزارش روابط‌عمومی دادگستری آذربایجان غربی، ناصر عتباتی در جلسه رسیدگی به مشکلات کارخانه آذر قند نقده اظهار کرد: در سال ۱۳۸۹ از طریق مزایده یک عدد توربین برق و سایر ادوات از کارخانه قند دزفول که آن زمان تعطیل بود، خریداری شد و در کارخانه نقده نصب شد. سال گذشته نیابتی از دادگستری شوش مبنی بر استرداد توربین و ادوات با توجه به بطلان مزایده و رد نظر به دادگاه بخش محمدیار استان آذربایجان غربی واصل شد. وی با بیان اینکه رئیس دادگاه بخش محمدیار به منظور بررسی امکان اجرای نیابت و امکان جداسازی و انتقال توربین بدون وارد کردن خسارت به کارخانه آذرقند وارد عمل شد، افزود: برابر نظر کارشناسی جابه‌جایی توربین موجب خسارت به این کارخانه خواهد شد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی با اشاره به دعوت از طرفین برای انجام مصالحه، ادامه داد: متاسفانه توافقی بین آنان صورت نگرفت و کارخانه قند دزفول اصرار بر اجرای نیابت و انتقال تجهیزات مورد نظر داشت. عتباتی با بیان اینکه بیش از ۴۶۰ نفر در کارخانه آذر قند نقده مشغول به کار هستند، گفت: با توجه به اهمیت حمایت از تولید و اشتغال و امکان اختلال در تولید این کارخانه و بیکاری کارگران، دادگستری آذربایجان‌غربی درصدد ارائه راهکار برای حل مشکل برآمد.

عتباتی یادآور شد: در صورتی‌که هیات کارشناسی تایید کند برداشتن توربین بدون آسیب و اختلال در تولید کارخانه آذر قند نقده امکان‌پذیر است، توربین برداشته خواهد شد و در صورتی‌که این هیات اعلام کند برداشتن توربین موجب خسارت و اختلال در تولید می‌شود از هر مرجعی که لازم باشد قیمت توربین استعلام خواهد شد تا کارخانه آذر قند نقده به پرداخت مبلغ تعیین شده ملزم شود. وی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و اقتصادی به کار گرفته، تاکید کرد: باید مانع هرگونه اختلال در واحدهای صنعتی و بیکاری کارگران شد.