تولید نمی‌صرفد

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف نبود بیمه را ازجمله مشکلات قالی‌بافان برشمرد و گفت: به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، تولید فرش برای قالی‌بافان مقرون به صرفه نیست. عبدالله بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا، صنعت فرش دستباف را ازجمله صنایع بومی کشور دانست که در اشتغال و ارزآوری موثر است و گفت: این شغل مکمل شغل‌های دامپروری و کشاورزی است و نقش به‌سزایی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و حاشیه شهرهای بزرگ ایفا می‌کند.

وی تعداد تعاونی‌های فرش دستباف کشور را بیش از ۱۷۸۰ تعاونی ذکر کرد و گفت: صنعت فرش تمام مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را دارد و باید بیش از پیش به آن توجه شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف در عین حال کاهش صادرات فرش دستباف را در کاهش تولید و بی‌میلی صادرکنندگان فرش موثر خواند و گفت: هنگامی که صادرات فرش کاهش می‌یابد بر بدنه تولید هم تاثیر می‌گذارد. از سویی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، تولید فرش برای قالی‌بافان مقرون به صرفه نیست و موجب خروج تدریجی قالی‌بافان از این چرخه شده است.

رئیس کمیسیون فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ضمن اشاره به ایجاد مرکز تجاری مسکو توسط اتاق تعاون ایران، اظهار کرد: ایجاد مرکز تجاری در روسیه یک فرصت ایده‌آل برای رشد صادرات در حوزه فرش دستباف ایرانی است و بازار روسیه پایگاه خوبی برای صادرات فرش‌های ایرانی به شمار می‌رود.

بهرامی در عین حال نبود بیمه را ازجمله مشکلات قالی‌بافان عنوان کرد و گفت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون قالی‌بافان از پوشش بیمه اجتماعی محروم هستند در حالی که بیمه در امنیت شغلی و اجتماعی آنها اثرگذار است لذا از مسئولان و متولیان امر انتظار داریم که به این صنعت نگاه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانیم با رونق آن به ایجاد اشتغال و توسعه بخش صادرات در کشور کمک کنیم.