یک فعال کارگری گفت: امروز دستمزد کارگران در خوش‌بینانه‌ترین حالت، کمتر از 10روز تمام می‌شود و اگر یک مریض در خانه باشد، حقوق ماهیانه اصلا کفاف هزینه‌های درمان را نمی‌دهد چون حتی خدمات بیمه هم به درستی به کارگران داده نمی‌شود. از هر طرف فشار روی دوش کارگران است و بدون توجه به این فشار سنگین، سیاست‌های منفعلانه در قبال کارگران به کار برده می‌شود.

«عبدالعظیم همایونی» نماینده کارگران شهرداری زنجان در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به لزوم ترمیم حقوق کارگران گفت: حداقل دستمزد امسال ۵۷درصد افزایش یافت اما بعد از مدتی اثر این افزایش دستمزد از بین رفت و قیمت‌ها به قدری افزایش یافت که حتی وضعیت از قبل هم بدتر شد.

وی بیان کرد: امروز دستمزد حدود 30درصد از سبد معیشت را پوشش می‌دهد. با این اوصاف لزوم ترمیم دستمزد امری مسلم است اما ظاهرا برای هیچ کدام از متولیان امر اهمیتی ندارد.

همایونی گفت: چرا دولت و مجلس در یک اقدام هماهنگ و سریع، دست به ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان می‌زنند اما هیچ اقدامی برای ترمیم حقوق کارگران نمی‌کنند؟ مجلس و دولت افزایش نرخ تورم را دلیل انجام این کار بیان کردند. سوال ما این است که آیا تنها کارمندان با افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم سرو کله می‌زنند؟ این فعال کارگری با طرح این سوال که «چرا با نیروی کار برخورد دوگانه می‌شود»، گفت: اگر افزایش نرخ تورم، قدرت خرید را پایین آورده، این اتفاق برای کل نیروی کار افتاده نه فقط برای کارمندان که دولت تنها برای حفظ معیشت آنها تصمیم بگیرد!

نماینده کارگران شهردای زنجان گفت: فشار اقتصادی کمر کارگران را شکسته است. روغنی که ۸هزار تومان بوده امروز ۶۸هزار تومان شده است. از همین یک رقم می‌شود وضعیت کارگران را فهمید. اگر دولت می‌توانست مانع افزایش نرخ تورم شود ما به همین افزایش سالانه حقوق رضایت می‌دادیم اما وقتی دولت نمی‌تواند نرخ تورم را کنترل کند و برعکس، برخی سیاست‌ها باعث افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم می‌شود، باید به فکر ترمیم دستمزد هم بود. وی در پایان گفت: ما از شورای عالی کار می‌خواهیم برای برگزاری جلسات ترمیم مزد با دولت گفت‌وگو کند و اعتراض کارگران را به گوش آنها برساند.