در میان رنگین‌کمان آسیب‌های اجتماعی، زنان زیادی در جامعه هستند که بنا به دلایل مختلف ازجمله فوت همسر یا زندانی شدن سرپرست، طلاق و متارکه باید با قدرت مردانه به زندگی ادامه دهند. این روزها و در ادبیات جامعه از این افراد به عنوان زنان سرپرست خانوار یاد می‌شود.

زنان سرپرست خانوار با مشکلات و موانع بسیاری در زندگی روبه‌رو هستند ازجمله تأمین هزینه‌های بالای زندگی مانند اجاره خانه، خوراک، تحصیل فرزندان و دیگر مشکلات که آسیب‌های جبران‌ناپذیری را بر آنها و جامعه وارد می‌کند. براساس آخرین سرشماری، ۱۹۶هزار و ۳۰۸ خانوار در استان اصفهان توسط زنان اداره می‌شود.

به گزارش ایرنا، این اقشار که در طبقه ضعیف اجتماع قرار می‌گیرند در وضعیت اقتصادی فعلی، فشارهای بیشتری را متحمل می‌شوند زیرا اکثر آنها دارای فرزند محصل و دانشجو هستند که علاوه بر رفع مشکلات معیشتی نیازمند تأمین هزینه‌های تحصیلی آنها هم هستند. بسیاری از این افراد به مشکلات متعدد خود ازجمله نداشتن مسکن و اجاره‌های بالا، درآمد پایین و دیگر مشکلات معیشتی اشاره دارند.

«صدیقه یمینی» بانویی که حدود ۱۰ سال است در نبود همسری که در سن ۴۵ سالگی براثر تصادف درگذشته، سرپرستی یک خانوار چهار نقره در اصفهان را عهده‌دار است، خواستار حمایت بیشتر مسئولان از اقشار همانند خود شد. وی با بیان اینکه شرایط زندگی به دنبال تورم لحظه‌ای و چندباره در طول سال هر لحظه سخت‌تر می‌شود، افزود: زنان سرپرست خانوار به دلیل اینکه بیشتر از دیگر زنان جامعه بر خود فشار جسمی و روحی وارد می‌کنند، زودتر ازکارافتاده می‌شوند.

این زن سرپرست خانوار که زیرپوشش کمیته امداد امام قرار دارد و از محل تسهیلات اشتغال‌زایی و خودکفایی، برای راه‌اندازی پخت نان خانگی وام دریافت کرده است، گفت: حدود ۶ سال است که این حرفه را برای تأمین معیشت خانواده خود به راه انداختم ولی در ۲ سال اخیر مشکلاتی که مسئولان علت آن را تحریم عنوان می‌کنند باعث شد که برای تأمین مواد اولیه پخت نان که آرد است با مشکل مواجه شوم.

وی آزاد شدن نرخ آرد و کم کردن سهمیه دولتی آن را یکی از چالش‌های شغل خود عنوان کرد و گفت: از دیگر سو و با افزایش قیمت نان و پایین آمدن قدرت خرید مردم، درآمد من هم بسیار کمتر شده است.

این زن سرپرست خانوار از مسئولان درخواست کرد که دایره حمایت از زنان سرپرست خانوار را در شرایط اقتصادی موجود گسترده‌تر کنند.

شرایط زندگی به دنبال تورم لحظه‌ای و چندباره در طول سال هر لحظه سخت‌تر می‌شود. زنان سرپرست خانوار به دلیل اینکه بیشتر از دیگر زنان جامعه بر خود فشار جسمی و روحی وارد می‌کنند، زودتر ازکارافتاده می‌شوند

عمده مشکلات ناشی از فشارهای اقتصادی است

«زهرا شریفی» زن سرپرست خانوار دیگری از اصفهان هم گفت: بیشتر مشکلات و آسیب‌هایی که افراد همانند ما در جامعه با آن مواجه هستند ناشی از فشار اقتصادی است.

وی که حدود پنج سال است که به حرفه تهیه و توزیع سبزی‌های مختلف در اصفهان می‌پردازد، گفت: این زنان اگر بخواهند تا پایان زندگی خودشان به‌تنهایی یک خانواده را اداره کنند نیازمند حمایت بیشتر از سوی نهادهای مسئول هستند.

وی پرداخت تنها یک وام اشتغال با سود پایین را در این شرایط جوابگو ندانست و گفت: باید برای تأمین مسکن و اشتغال پایدار زنان سرپرست خانوار بیشتر از سایر افراد جامعه توجه صورت گیرد.

شریفی، خارج کردن زنان سرپرست خانوار از چرخه حمایتی و پرداخت مستمری سازمان‌های مردم‌نهاد به بهانه دریافت وام اشتغال را کار درستی در شرایط حاضر ندانست و گفت: باید در کنار تلاشی که این زنان برای تأمین معاش زندگی خود و فرزندانشان انجام می‌دهند مورد حمایت مادی و پایدار نهادهای حمایتی دولت قرار بگیرند.

وعده حمایت از زنان سرپرست خانوار در دولت وعده‌ها

در همین زمینه و بنا به اعلام معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهور، حمایت از زنان سرپرست خانوار و توانمندسازی آنان در کنار ارتقای جایگاه بانوان در عرصه‌های مدیریتی و دیگر حوزه‌ها از دغدغه‌های دولت سیزدهم است. به همین منظور آسیب‌شناسی در دولت سیزدهم در مورد زنان سرپرست خانوار انجام شده است که نشان می‌دهد در ابتدای برنامه ششم توسعه، سه میلیون و ۵۰۰هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود داشته است و بنا به ادعای معاونت امور زنان رئیس جمهور، قرار است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تا پایان برنامه هفتم، هیچ زن سرپرست خانواری بدون اشتغال وجود

نداشته باشند.

در این زمینه، مدیرکل بهزیستی اصفهان یکی از اقدامات بهزیستی را در راستای حمایت از مددجویان به‌ویژه زنان سرپرست خانوار، حمایت تسهیلاتی خودکفایی این نهاد دانست.

ولی‌الله نصر اصفهانی با بیان اینکه در زمان حاضر بالغ بر ۱۰هزار زن سرپرست خانوار زیرپوشش بهزیستی استان اصفهان هستند، گفت: یکی از اهداف مهم و اولویت‌های این نهاد، توانمندسازی مددجویان زیرپوشش این نهاد تا رسیدن به خودکفایی در قالب پرداخت تسهیلات بانکی و مهارت‌افزایی آنان است.

سه میلیون و ۵۰۰هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که بنا به ادعای معاونت امور زنان رئیس جمهور، قرار است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تا پایان برنامه هفتم، هیچ زن سرپرست خانواری بدون اشتغال وجود نداشته باشند

وی اظهار داشت: در یک سال گذشته حدود سه هزار میلیون ریال تسهیلات در قالب وام اشتغال، بیمه خویش‌فرمایی و وام کارآفرینی به مددجویان زیرپوشش بهزیستی استان ازجمله زنان سرپرست خانوار پرداخت‌شده است.

مدیرکل بهزیستی اصفهان، اعتبارات اشتغال‌زایی را به‌طور عمده شامل پرداخت وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی عنوان کرد و گفت: عمده وام‌های اشتغال مربوط به مشاغل خانگی و کسب‌وکارهای خرد تا مشاغل خدماتی، کشاورزی و دامداری در مناطق روستایی و همچنین صنایع‌دستی است.

وی در خصوص رفع مشکلات اشتغال، مسکن و تأمین نیازهای مددجویان، همکاری و مشارکت خیران را خواستار شد و گفت: منابع بهزیستی پاسخگوی تمامی نیازهای این افراد نیست.

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، در کنار کمک‌های تسهیلاتی

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی اصفهان هم گفت: رسالت این نهاد، علاوه بر کمک به تأمین معاش خانواده‌های زیرپوشش، توانمندسازی آنها به‌ویژه زنان سرپرست خانوار است.

کریم زارع افزود: در زمان حاضر بیش از ۴۴درصد از جامعه هدف زیرپوشش این نهاد معادل ۵۸هزار و ۵۸۰ خانوار در استان، زنان سرپرست خانوار هستند.

وی اظهار داشت: این زنان به‌طور عمده به دلایلی ازجمله فوت یا زندانی شدن سرپرست، طلاق و متارکه و بنا بر با نیازسنجی خانواده، تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی قرار دارند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی اصفهان افزود: برخی از مشکلات جامعه، زنان را به سمت طلاق و یا تحمیل نگهداری از یک یا ۲ فرزند بدون سرپرست می‌کند، برخی از این افراد از سوی خانواده‌ها طردشده و بسیاری از مشکلات گریبان‌گیر آنها می‌شود.

وی با بیان اینکه کمیته امداد حضرت امام خمینی با ارائه خدمات متنوع از زنان زیرپوشش، حمایت می‌کند افزود: برای توانمندسازی این اقشار علاوه بر پرداخت مستمری، با مشاوره، هدایت شغلی یا پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه برای آنها اشتغال ایجاد می‌شود.

به گفته وی، همچنین براساس احصای مشکلات توسط مددکاران امداد، با پرداخت وام کارگشایی، ودیعه یا کمک‌هزینه خرید مسکن به آنها خدمت‌رسانی می‌شود.

زارع افزود: خدمات حمایتی برای معیشت، تحصیل و جهیزیه فرزندان این افراد با کمک خیران انجام می‌شود و همچنین آموزش‌هایی برای توانمندسازی آنان ارائه می‌شود.