نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به افزایش نرخ تورم و بالا رفتن قیمت‌ها گفت: مشکل معیشت صرفا با افزایش حقوق مطابق با مصوبه شورای عالی کار قابل جبران نیست بلکه سیاست‌های اقتصادی دولت باید به گونه‌ای باشد که جلوی بالا رفتن سرسام‌آور نرخ تورم را بگیرد.

به گزارش ایلنا، «علیرضا حیدری» روز گذشته در نشست اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری که در محل خانه کارگر برگزار شد، افزود: افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح مطالبق با مصوبه شورای عالی کار نشان داد که با حرکت جمعی و پیگیری‌های منظم، حقوق دست‌یافتنی است و از این طریق می‌شود به مطالبات رسید.

وی به مشکلات درمان کارگران و بازنشستگان اشاره کرد و گفت: باید راهی برای عبور از این وضعیت پیدا کنیم. البته درمان عمومی مشکل دارد و این صرفا مربوط به بازنشستگان تامین اجتماعی نمی‌شود.

حیدری ضمن انتقاد از سیاست واگذاری سهام بانک رفاه گفت: بانک رفاه بزرگترین بنگاه تأمین منابع سازمان تأمین اجتماعی و متعلق به کارگران و بازنشستگان است. متأسفانه مقرر کرده‌اند که سهام این بانک تا پایان سال ۱۴۰۲ واگذار شود. سازمان تامین اجتماعی به واسطه این بانک نقدینگی خود را تأمین می‌کرد.

وی ادامه داد: سال‌هاست که در بزنگاه پرداخت حقوق بازنشستگان، سازمان از طریق بانک رفاه تأمین نقدینگی می‌کند و با کمک این بانک حقوق بازنشستگان به موقع پرداخت می‌شود. اگر سهام بانک رفاه واگذار شود ما با مشکل تأمین نقدینگی برای پرداخت حقوق، حداقل در یک مدت کوتاه مواجه خواهیم شد چرا که مطمئنیم هیچ بنگاهی حاضر نیست کار بانک رفاه را انجام دهد.

وی افزود: ما باید با سیاست‌گذار اقتصادی مذاکره کنیم و خواسته خود را از هر طریقی که می‌توانیم به گوش آنها برسانیم. این روزها صحبت‌هایی از احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی ازجمله بنزین می‌شنویم که اینها ما را نگران می‌کند چرا که تاثیر بسیاری بر افزایش قیمت‌ها خواهد گذاشت.

حیدری به بی‌انضباطی مالی و کسری بودجه اشاره کرد و گفت: این مسائل باعث افزایش نقدینگی می‌شود و افزایش نقدینگی هم عامل اصلی بالا رفتن نرخ تورم است.

وی تأکید کرد: کلید حل مشکل معیشت کارگران از افزایش مستمری و مزد نمی‌گذرد. ما در طول سال یک بار حقوق می‌گیریم اما در طول ۱۲ ماه بارها افزایش تورم را تجربه می‌کنیم و دولت باید جلوی این وضعیت را بگیرد.