یکی از نمایندگان کادر درمان کشور گفت: مسئولان با افتخار از کنترل نسبی کرونا، موفقیت در واکسیناسیون و حفظ سلامت مردم به عنوان دستاورد خود صحبت می‌کنند اما وقتی پای مطالبات کادر سلامت پیش می‌آید، یادی از آنها نمی‌کنند.

محمد سقائیان‌فرد در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن اشاره به همایشی تحت عنوان «خدمت ماندگار» که چندی پیش با حضور مقامات وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: مسئولان با افتخار از کنترل نسبی کرونا، موفقیت در واکسیناسیون و حفظ سلامت مردم به عنوان دستاورد خود صحبت می‌کنند اما وقتی پای مطالبات کادر سلامت پیش می‌آید، یادی از آنها نمی‌کنند.

وی گفت: مطالبه اصلی و حقیقی کادر سلامت در این جلسه مطرح نشد یا به صورت کم‌رنگ به آن پرداخته شد. در حالی‌که مطالبات معوقه افتخارآفرینان عرصه مهار کرونا باید در چنین همایشی مورد توجه و توصیه مسئولین قرار می‌گرفت.

سقائیان‌فرد ادامه داد: یکی از مسائل تأسف‌بار و ناراحت‌کننده در آن همایش این بود که از ۲۵ نفر از اعضای کادر پزشکی، پرستاری، داروسازی و چند نفر از اعضای خانواده‌های شهدای مدافع سلامت با اهدای جایزه ملی تقدیر شد اما هیچ اشاره‌ای به کادر بهداشتی کشور نشد. گویا کادر بهداشتی هیچ سهم و نقشی در این دوران مشقت‌بار نداشتند! همه می‌دانند در دوره شیوع کرونا اقداماتی نظیر واکسیناسیون، غربالگری، نظارت و بازرسی، بیماری‌یابی و اقداماتی از این دست همگی برعهده کادر بهداشت و حوزه بهداشت بوده است.

این نماینده کادر درمان کشور گفت: این رفتار با کادر بهداشت کشور در حالی اتفاق می‌افتد که در کشورهای پیشرفته دنیا، بهداشت مقدم بر درمان است. تمام کشورها هزینه‌های اصلی خود را صرف پیشگیری و کنترل می‌کنند تا کمترین هزینه متوجه بخش درمان آنها شود.

سقائیان‌فرد ادامه داد: آیا در کشور حتی یک نفر از اعضای کادر بهداشت مستحق دریافت جایزه ملی و تقدیر و تشکر نبود؟ معتقدم بی‌توجهی نسبت به این مسأله متوجه کم‌کاری معاون بهداشت وزیر بهداشت است. ایشان باید از حوزه بهداشت که حوزه مسئولیتشان است، دفاع می‌کردند.

وی گفت: نکته دیگر این است که این دست همایش‌ها باید خروجی قابل توجهی برای کادر سلامت داشته باشند وگرنه صرف اینکه همایشی برگزار شود و عده‌ای سخنرانی کنند و از افرادی تقدیر کنند، کافی نیست. ما زمانی می‌توانیم این همایش را به عنوان یک اقدام ماندگار ثبت کنیم که خروجی این همایش بیان مطالبات کادر سلامت و ارائه راهکار برای رفع موانع برقرار شدن آن مطالبات باشد.

سقائیان‌فرد در پایان تأکید کرد: در این جلسات باید از کادر سلامت تقدیر شود اما نه با یک لوح و تقدیرنامه‌ بلکه با پافشاری مسئولان بر رسیدن این گروه به مطالباتشان. توقع داشتیم در چنین مراسمی بحث برقراری فوق‌العاده خاص کادر سلامت مجددا مطرح می‌شد و روی آن تاکید می‌شد. مسئولان باید خود را ملزم و موظف به برقراری این اصلی‌ترین مطالبه کادر سلامت کنند. قرار نیست با مهار کرونا عکس یادگاری بگیرند اما مطالبات کادر سلامت را فراموش کنند.