یک فعال حقوق بازنشستگان خطاب به مدافعان خصوصی‌سازی خدمات بیمه‌‌ای عمومی و تامین اجتماعی گفت: اول کارنامه به اصطلاح درخشان بیمه‌گران خصوصی را در دیگر حوزه‌های فعالیت این بیمه‌ها در کشور ارائه دهید، بعد سراغ تامین اجتماعی بروید. به گزارش ایلنا، اظهارات چند تن از مدیران بیمه‌ای کشور در روزهای اخیر درباره سرنوشت اداره صندوق‌های بازنشستگی، انتقادات متنوعی را میان فعالان صنفی و کارشناسان مسائل بازنشستگان ایجاد کرده است.

«مازیار گیلانی‌نژاد» نماینده کارگران پروژه‌ای جنوب کشور با اشاره به این اظهارات گفت: رئیس کل بیمه مرکزی ایران، اخیرا طی اظهاراتی از ورود بیمه‌های بازرگانی به حوزه درمان و بازنشستگی سخن گفته است. از وی باید خواست نخست کارنامه به اصطلاح درخشان بیمه‌گران خصوصی را در دیگر حوزه‌های فعالیت این بیمه‌ها در کشور ارائه دهد و سپس به این حوزه ورود کند. وی اضافه کرد: در حال حاضر بیمه آتیه‌سازان حافظ که یک سازمان خصوصی فعال تنها در بخش کوچکی مثل بیمه تکمیلی است، آن‌قدر به مراکز درمانی و داروخانه‌ها و شرکت‌های دارویی بدهی دارد که در سال گذشته و امسال بسیاری از این مراکز و پزشکان قراردادهای خود را به دلیل تسویه نشدن طلب‌هایشان لغو کرده‌اند و بازنشستگان بیمار سرگردان شده‌اند.

گیلانی‌نژاد با اشاره به فعالیت سایر گروه‌های بیمه‌ای در شبکه اصناف و سوابق آن گفت: بیمه دانا هم در بخش فولاد و ذوب‌آهن فعال بود اما به دلیل نداشتن شبکه‌ای فراگیر و به ویژه در خصوص بیماری‌های خاص و دندان‌پزشکی، همچنان کارگران این دو بخش از خدمات تکمیلی درمان محروم هستند. ضمن اینکه بیمه فرهنگیان با توجه به پرونده‌های موجود از آن، هیچ سابقه درخشانی ندارد.

این فعال کارگری و بازنشستگان با بیان اینکه «سطح پایین پوشش خدمات، قرارداد نداشتن با مراکز مهم درمانی و بیمارستانی، عدم پوشش بیماری‌های خاص و سرطانی و دندانپزشکی از مهمترین ضعف‌های این بیمه‌گران خصوصی است»، گفت: زیر پا گذاشتن قانون اساسی در این اظهارات در حالی است که طبق اصل ۲۹ قانون اساسی دولت را موظف است با بودجه خود بیمه را تعمیم و سراسری کند نه اینکه به دست بیمه‌های خصوصی بسپارد. تصویب‌کنندگان این اصل به خوبی متوجه این مهم بوده‌اند که بیماری انسان‌ها نباید محلی برای سودورزی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه «سخنان برخی افراد درباره خصوصی‌سازی خدمات بیمه و تامین اجتماعی نشانگر اعتقاد نداشتن به اصل ۲۹ قانون اساسی است و اینکه احکام نئولیبرالیسم از زبان برخی آقایان خارج می‌شود، واقعیتی دردناک است»، گفت: اینکه اخیرا از تجربه چین صحبت شده که در آنجا بیمه‌گران خصوصی به موضوع درمان وارد شده‌اند، گویای تمام حقیقت نیست چرا که دولت چین در زمینه خدمات اجتماعی، از صفر تا صد از طریق این بیمه‌ها به مردمش خدمات‌رسانی کرده و نظارت شدید روی بیمه‌های خصوصی دارد. کسانی که سعی دارند چین را مثال بزنند چرا دیگر کشورهای توسعه‌یافته مانند سوئیس، فرانسه و سوئد را مثال نمی‌زنند؟

گیلانی‌نژاد در پایان اظهار کرد: روندی وجود دارد که می‌خواهد اساسا خدمات تامین اجتماعی نباشد و سلامت مردم محل کسب سود برای افراد معدودی شود و اکنون خود را در این‌گونه اظهارات نشان می‌دهد.