یک فعال کارگری گفت: انفجار کارخانه مواد شیمیایی در ساعت ۱۶ عصر روز سه‌شنبه (هفتم تیر ماه) در شهر صنعتی شکوهیه قم، متاسفانه جان ۴ کارگر را گرفت و ۷ کارگر زخمی شدند که در بین آنها دو زن هم دیده می‌شوند. مجروحان بلافاصله به بیمارستان نوکویی فرقانی منتقل شدند اما وضعیت خوبی ندارند.

عباس شیری در گفت‌وگو با ایلنا، یکی از دلایل وقوع چنین حوادثی را ساختار ضعیف نظارت بر ایمنی کارگاه‌ها دانست و افزود: متاسفانه گفته می‌شود این کارخانه چندین بار از سوی مسئولان مربوطه اخطار دریافت کرده اما از یک طرف بی‌توجهی به اخطارها و از طرف دیگر جدیت نداشتن در برخورد با متخلفان، عواقب غیرقابل جبرانی در پی دارد که در نهایت جان کارگران را به خطر می‌اندازد.

وی با بیان اینکه پیش از این هم این کارخانه در سال ۹۸ دچار آتش‌سوزی شده بود و سه کارگر جان خود را از دست داده بودند، افزود: ساختار ضعیف نظارت بر ایمنی کارگاه‌ها یکی از معضلات بازار کار ایران است. نگاهی گذرا به آمار نه چندان دقیق حوادث کار در ایران نشان از عدم وجود نظارتی جدی و هدفمند بر قوانین مربوط به ایمنی و بهداشت محیط کار دارد. در کنار حوادث لحظه‌ای که باعث مرگ یا مصدومیت و از کار افتادگی کارگران می‌شود، بحث جدیت نداشتن مسئولان مربوطه برای جلوگیری از فعالیت این واحدهای پرخطر موجب شده جان کارگران همواره به خطر افتد.