معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بسته تشویقی جدید کارفرمایان برای جذب نیروهای جدید در مراحل پایانی تصویب در دولت قرار دارد که جزئیات آن پس از تصویب نهایی اعلام می‌شود.

به گزارش ایرنا، محمود کریمی بیرانوند در نشست اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اعضای اتاق بازرگانی اردبیل با بیان اینکه در تعیین نرخ دستمزد توسط شورای عالی کار، نمایندگان بخش کارگری و کارفرمایی خودشان به توافق رسیدند، گفت: دولت در تعیین نرخ افزایش دستمزد کارگران در شورای عالی کار فقط نقش قاضی، داور و هماهنگ کننده را داشت.

وی در عین حال گفت: البته دولت هم چانه‌زنی و صحبت می‌کند ولی دولت تعیین‌کننده نیست و فضا کاملاً رقابتی و چالشی است.کریمی بیرانوند گفت: اثر افزایش دستمزدها بر حوزه تورم به لحاظ علمی در کشور ایران اثبات نشده و گزارش سازمان جهانی کار  نیز بر این نکته تاکید دارد.

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه براساس اطلاعات و مبناهای علمی که در کشور وجود دارد، چرخه دستمزد - تورم خیلی در ایران اثبات نشده است، در پاسخ به اظهارات یکی از اعضای اتاق در این خصوص خاطرنشان کرد: البته نرخ دستمزد بین ۱۰ یا 8درصد اثراتی دارد که چند و چون آن محل بحث است و منتهی منظور اثر موثر است. بعضی از دوستان در مصاحبه‌هایشان تا ۵۰درصد هم می‌گفتند که این رقم اصلا مبنای علمی دقیقی ندارد.

کریمی ادامه داد: از سوی دیگر براساس آنچه در فضای اقتصاد دیده می‌شود، افزایش دستمزد به لحاظ علمی تقاضای موثر را افزایش می‌دهد و در نهایت می‌تواند فروش محصولات را هم افزایش دهد.

وی یادآور شد: با توجه به طرح مردمی‌کردن یارانه‌ها امسال بالاخره یک مقدار افزایش قیمت براساس این طرح خواهیم داشت و اگر درصد افزایش قیمت دستمزد بیشتر از سال‌های گذشته نبود، این قشر شاید امسال آسیب جدی می‌دید.

کریمی خاطرنشان کرد: در مجموع از جهات مختلف این تصمیم چندان غیرمنطقی نبود ولی در عین دولت بسته تشویقی را به طور جدی پیگیری می‌کند و کمیسیون اجتماعی همه حمایت‌های لازم را کرده و نگرانی بخش خصوصی را از این بابت برطرف می‌کنیم.