رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار اختصاص یارانه کالای اساسی به ۹۵درصد جمعیت کشور شد و از برگزاری جلسه کمیسیون متبوعش با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بررسی وضعیت نابسامان دهک‌بندی‌ در حوزه اقتصادی کشور خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور با محوریت موضوع دهک‌بندی‌ها نوشتم که با توجه به وجود اشکالات متعدد در پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، این سامانه نیازمند بازنگری جدی در نحوه اخذ اطلاعات، به‌روزرسانی داده‌های موجود و از همه مهمتر فرمول محاسبه دهک‌هاست و ادامه وضعیت کنونی مشکلات خاصی برای جامعه هدف جهت دریافت یارانه کالاهای اساسی ایجاد کرده است.

نماینده کرمان و راور در مجلس افزود: بررسی‌های میدانی طی چند روز اخیر در مناطق مختلف کشور حاکی از این است که جمعیت زیادی از افراد واجد شرایط در مناطق روستایی و عشایری و نیز گروه‌های خاص همانند کارگران، بازنشستگان و کارمندان از دریافت یارانه حذف شده‌اند که این مسأله موجب نارضایتی و نگرانی آحاد مردم از نواقص موجود در سامانه جامع رفاه ایرانیان شده است.

وی اضافه کرد: بازنگری در نحوه اخذ اطلاعات و محاسبه دهک‌ها در پایگاه جامع رفاه ایرانیان یکی از ضرورت‌هاست. در شرایط کنونی که عدم امکان دسترسی پایگاه جامع رفاه ایرانیان به بخشی از اطلاعات مربوط به هزینه‌های واقعی خانوارها ازجمله بیماری‌ها، معلولیت‌ها و سایر موارد مشابه وجود دارد، امکان انحراف در گزارش‌های مدنظر وجود داشته و به دلیل لحاظ نشدن اطلاعات واقعی امکان انحراف در تصمیم در این خصوص مشهود بوده و باید بازنگری شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: نکته حائز اهمیت دیگر این است که طی چند سال اخیر امکان اصلاح اطلاعات خانوارهای نیازمند به دریافت یارانه در سامانه هدفمندی یارانه‌ها وجود نداشته و اساسا این سامانه یک‌طرفه بوده و بعضا بدون بررسی واقعیت‌هایی که امکان اعتراض حذف‌شدگان فراهم شود، اقدام به قطع یارانه خانوارها کرده لذا باید سامانه به نحوی طراحی شود که همزمان امکان اضافه شدن خانوارها وجود داشته باشد.

پورابراهیمی ادامه داد: شاخص‌های ارزیابی دهک دهم بیانگر آن است که حدود ۵۰ درصد از جامعه هدف در این دهک بسیار نزدیک به دهک نهم است و این موضوع موجب نارضایتی جمعیت جمعیت زیادی خواهد شد لذا پیشنهاد این است به ۹۵درصد جمعیت یارانه کالاهای اساسی پرداخت شود که این امر موجب جلب رضایت بیشتر مردم خواهد شد.

پورابراهیمی نوشت: پایگاه جامع رفاه ایرانیان باید به تمام اطلاعات مورد نیاز ازجمله پرداخت‌های هزینه‌ای خانوارها همانند هزینه‌های بیماری‌های خاص، معلولیت‌ها و سایر موارد مشابه به منظور دهک‌بندی و ارزیابی اطلاعات متصل باشد لذا به واسطه نبود دسترسی به تمام اطلاعات مورد نیاز نمی‌تواند برآیند دقیقی از اطلاعات ارزیابی شده به سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران حوزه اجرایی بدهد.وی افزود: از رئیس جمهور می‌خواهیم کارگروه ویژه‌ای با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های اقتصاد، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز سازمان برنامه و بودجه تشکیل و اقدامات فوری برای ساماندهی افراد مشمول دریافت یارانه برای جلوگیری از نارضایتی در کشور انجام دهند.