رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر کشور گفت: سازوکار افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از مفاد قانونی پیروی می‌کند.

علی‌اصغر بیات در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: بسترهای قانونی نحوه افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی معین و مشخص است و مبنا و چارچوب اصلی جلسات و مذاکرات میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی محسوب می‌شود.

وی گفت: مصوبات شورای عالی کار و ماده ۴۱ قانون کار و همچنین ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی صراحتاً به این موضوع اشاره دارد.

بیات افزود: هر ساله و پس از ابلاغ مصوبات شورای عالی کار، جلسات تخصصی و کارشناسی فشرده‌ای را با مسئولان سازمان تأمین اجتماعی برای تعیین و تصویب میزان افزایش حقوق بازنشستگان برگزار می‌کنیم.

وی گفت: همان‌طور که قبلاً هم تاکید کرده‌ایم، معیشت و زندگی میلیون‌ها بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی و خانواده‌های آنها متأثر از تصمیمات مسئولان در این زمینه است و امیدواریم در سال جدید شاهد اتفاقات خوبی به لحاظ تقویت معیشت و رفاه بازنشستگان باشیم.

بیات ادامه داد: همه تلاش خود را به کار گرفته‌ایم و کمافی السابق از حقوق حقه تک‌تک بازنشستگان دفاع می‌کنیم و هیچ مماشاتی هم در کار نیست.

وی افزود: نگرانی‌ها و دغدغه‌های بازنشستگان را کاملاً درک می‌کنیم و انتظار داریم اجازه دهند در فضایی آرام و بدون هیاهو کار را پیش ببریم و به زودی نتایج جلسات را رسانه‌ای و اعلام می‌کنیم.

بیات با اشاره به عدم تناسب میزان افزایش سالیانه حقوق بازنشستگان با هزینه‌های زندگی در سالیان اخیر، گفت: متأسفانه بخش عمده‌ای از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حداقل‌بگیر هستند و در شرایط دشوار معیشتی به سر می‌برند. این عقب‌ماندگی، قدرت خرید آنها را کمتر و سفره آنها را روزبه‌روز کوچک‌تر کرده لذا در سال جدید جهت‌گیری‌ها و اقدامات مجلس و دولت باید علاوه بر اجرای بی‌کم و کاست قانون، در راستای رفع مسائل و مشکلات معیشتی، درمانی و رفاهی این عزیزان باشد.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر سراسر کشور در پایان خاطرنشان کرد: فضای حاکم بر جلسات مشترک با مسئولان سازمان تأمین اجتماعی توأم با همیاری و درک مشترک از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها است و با در نظر داشتن همه جوانب، به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.