یک فعال کارگری با تاکید بر پرداخت عیدی و پاداش کارگران تا قبل از پایان سال گفت: در صورتی‌که کارفرمایی عیدی کمتر از میزان مقرر در قانون و مصوب شورای عالی کار پرداخت کند یا کارگران را به بهانه فرار از دادن عیدی قبل از پایان سال اخراج کند، تخلف کرده و قابل پیگیری و شکایت در مراجع حل اختلاف است.

ناصر چمنی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در مورد عیدی، قانون میزان آن را مشخص کرده که حداقل دو پایه حقوق و حداکثر سه پایه حقوق و دستمزد مصوب شورای عالی کار باید از سوی کارفرمایان به عنوان عیدی و پاداش پایان سال به کارگران پرداخت شود و کمتر از این میزان تخلف محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: کارگران می‌توانند در صورتی‌که کمتر از میزان مصوب شورای عالی کار عیدی دریافت کردند با مراجعه به شورای حل اختلاف احقاق حق کنند.

این فعال کارگری تصریح کرد: در مورد پرداخت عیدی و پاداش آخر سال برخی کارفرمایان تصور می‌کنند اگر آن را انتهای سال به کارگران بدهند منفعتی برایشان دارد در حالی‌که این طور نیست و اگر زودتر بپردازند، هم به نفع خودشان است هم کارگران، چون درگیر ازدحام و شلوغی و تراکنش‌های بانکی آخر سال نمی‌شوند و کارگران هم می‌توانند به بازار بروند و مایحتاج خانواده را خریداری کنند و به گرانی آخر سال نخورند.

چمنی افزود: متاسفانه برخی فروشندگان بی‌انصاف هم با این فکر که جامعه کارگری آخر سال عیدی می‌گیرند خواسته یا ناخواسته روی قیمت اجناس خود می‌کشند تا به اصطلاح سود کنند ولی تجربه سال‌های اخیر نشان داده که مردم دیگر مثل روال سابق قدرت خرید شب عید را ندارند و با احتیاط خرید می‌کنند لذا با توجه به آنکه بازار رونق خود را از دست داده طبعا کسی در این بازار سود می‌کند که با توجه به وضع معیشت مردم اقلام و اجناس خود را ولو با سود اندک عرضه کند.

وی از کارفرمایان خواست تا عیدی کارگران را به شب تحویل سال موکول نکنند و تاکید کرد: پرداخت عیدی تا قبل از پایان سال موجب می‌شود تا هم تورم به وجود نیاید و هم عیدی ارزش ریالی خود را از دست ندهد و کارگران بتوانند خرید مورد نیاز خانه را انجام بدهند و از کارفرمای خود راضی شوند.

این فعال کارگری درباره اخراج کارگران تا قبل از پایان سال به بهانه فرار کارفرمایان از نپرداختن عیدی، اظهار کرد: هر چند که این مساله در کارفرمایان شریف کشور وجود ندارد ولی بعضا دیده شده که برخی کارفرمایان به اخراج کارگر در ماه‌های پایانی سال اقدام می‌کنند تا حقوق و سنوات و عیدی و پاداش او را ندهند در حالی‌که اخراج مانع پرداخت عیدی نیست و کارفرما مکلف است تا روزی که کارگر برایش کار کرده، عیدی او را بپردازد.

وی در مورد عیدی و پاداش کارگران ساعتی و پاره‌وقت نیز گفت: این عده از کارگران نیز مشمول دریافت عیدی هستند و براساس میزان کارکرد خود در طول سال از مزایای عیدی و پاداش بهره‌مند می‌شوند.