علی اصلانی،  عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تصمیم به تغییر سن و نحوه محاسبه مستمری بازنشستگی گرفته است. باید گفت اینکه می‌خواهند سن بازنشستگی را دو سال افزایش بدهند به زیان کارگران و کارمندان است و از نظر شرعی و قانونی درست نیست. کارگر با صندوق بیمه‌ای متبوع خود، قراردادی را امضا کرده و مشغول کار شده و کارگر و کارفرما، هیچ‌کدام اعتراضی ندارند ولی حاکمیت به یک‌باره به فکر افزایش دو سال سابقه نیروی کار برای بازنشستگی افتاده است.

سوال این است که با کدام قانون می‌خواهند این کار را انجام دهند و قانون 40ساله را از بین ببرند؟ در مورد تصویب این مسأله در بودجه باید به هوش باشیم چون نه تنها کارگران، بلکه کارکنان دولت هم زیر بار آن نخواهند رفت و ما اعلام کردیم که احتمال مسائل امنیتی و اعتراضات کارخانه‌ها وجود خواهد داشت.

علاوه بر این ما نمی‌توانیم به یک‌باره بعد از ۳۰ سال کار دو سال سنوات بازنشستگی را افزایش بدهیم و مبنای پرداخت را هم سه سال آخر در نظر بگیریم و به این ترتیب حقوق بازنشستگی افراد را کاهش دهیم.

معتقدم بی‌مدیریتی‌ها و بی‌تدبیری‌ها باعث شده تا صندوق‌ها امروز به این وضعیت بیفتند. صندوق‌ها به جای آنکه حق بیمه‌های واریزی را در کارهای مولد سرمایه‌گذاری کنند، به بودجه دولت وابسته شدند و دست‌اندازی دولت‌ها به منابع صندوق‌ها هم در بروز این وضعیت اثرگذار بوده و باعث شده بعد از ۴۰ سال به مشکل بخوریم.

باید گفت اکثریت نمایندگان مجلس می‌گویند که با این پیشنهاد در بودجه مخالف هستند. بیشتر نمایندگان نظرشان نسبت به این موضوع منفی است چون نه از نظر شرعی و نه از نظر قانونی درست نیست. از طرفی این مسأله یک ایراد قانونی دارد و آن این است که نمی‌توانند در بودجه سنواتی یک‌ساله آن را بگنجانند و قانون مادر را از بین ببرند.

درباره محاسبه سه سال آخر بازنشستگی در این پیشنهاد هم باید گفت که براساس قانون تامین اجتماعی، بازنشستگی این‌گونه محاسبه می‌شود که میانگین حقوق دو سال آخر بازنشستگی فرد را محاسبه و جمع می‌کنند و بر مبنای آن حقوق بازنشستگی در نظر می‌گیرند. ما به نمایندگان اعلام کردیم کسی که در سال ۱۴۰۰ و با قانون فعلی بازنشسته می شود فرضا ۱۴میلیون تومان حقوق می‌گیرد ولی با تصویب این مسأله در لایحه ۱۴۰۱ باید سال آینده ۶ میلیون تومان بگیرد. چطور می‌توانیم به بازنشستگان امسال، ۱۴میلیون تومان حقوق بدهیم ولی حقوق بازنشستگان سال آینده را کاهش دهیم؟ این از نظر شرعی، عرفی و قانونی جایز نیست.

همین همهمه، اکنون آماری را شایع کرده که نزدیک ۳۰۰هزار نفر از کارکنان تابع تامین اجتماعی درخواست بازنشستگی دادند چون نگرانند اگر بمانند برای سال آینده حقوق کمتری می‌گیرند.

در مورد مشاغل سخت و زیان‌آور هم این قاعده استوار است و کارگران بعد از سال‌ها کار، دچار فرسودگی جسم و ازکارافتادگی می‌شوند و انصاف نیست هم سن بازنشستگی آنها را بالا ببریم هم حقوقشان را کاهش دهیم لذا معتقدم باید برای منابع صندوق‌ها فکر دیگری کرد چون کارگران و کارمندان گناهی نکرده‌اند که بعد از 30سال کار بخواهند خود را بازنشسته کنند.

در پایان باید گفت از  ۲۳ صندوقی که در کشور وجود دارد تنها صندوقی که وضعیت آن خوب بوده و ورشکسته نیست، صندوق روستاییان و عشایر است؛ آن هم به این دلیل که تازه تأسیس است و فعلا پول جمع می‌کند اما باقی صندوق‌ها مشکل دارند. در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی ماهانه ۱۷هزار میلیارد تومان درآمد دارد، ولی ۲۳هزار میلیارد تومان باید پرداخت کند لذا برای ورودی و خروجی صندوق‌ها باید چاره اساسی اندیشیده شود چون افزایش سن بازنشستگی نمی‌تواند یک راهکار دائمی و منطقی باشد.