حدود ۲۰۰ کارگر یک شرکت پیمانکاری فعال در پروژه آزادراه منجیل به رشت، چهار ماه مطالبات مزدی طلبکارند.

این کارگران در گفت‌وگو با ایلنا گفتند: شرکت کاریز که پیمانکار اجرای تونل محور منجیل به رشت در آزادراه قزوین به رشت است، از ۴ ماه پیش معوقات مزدی بیش از ۲۰۰ کارگر خود را پرداخت نکرده است.

به گفته این کارگران، سختی کار کارگران شاغل در این مجموعه هم پرداخت نمی‌شود و در زمینه بیمه تامین اجتماعی هم کارگران دچار مشکل هستند.

براساس ادعای کارگران این پروژه عمرانی، آخرین حقوقی که کارگران دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد اردیبهشت ماه سال جاری بوده که با فشار و اعتراض‌ کارگران با دو ماه تاخیر (تیر ماه) به حسابشان واریز شده است. به ادعای آنها، دلیل مشکل به وجود آمده این است که مسئولان شرکت پیمانکاری «کاریز» به بهانه پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی، مدعی هستند که امکان پرداخت حقوق کارگران را ندارند.

این کارگران گفتند: تاخیرهایی که در پرداخت مطالبات مزدی ما ایجاد شده به هیچ‌وجه با کار سخت و دشواری که هر روز انجام می‌دهیم همخوانی ندارد چرا که از شهر‌های مختلف کشور برای کار به آزادراه منجیل به رشت آمده‌ایم و فرسنگ‌ها دور از خانوادهای خود، در استراحتگاهای فاقد امکانات به صورت شبانه‌روزی زندگی می‌کنیم.

کارگران آزادراه منجیل به رشت درباره سایر مشکلات صنفی خود گفتند: به غیر از بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی وجود دارد، از وضعیت غذا و بهداشت در استراحتگاه خود ناراضی هستیم.

در همین زمینه «علیزاده» مسئول روابط‌عمومی شرکت کاریز، تعویق مزد کارگران شاغل در این شرکت را تایید کرد.

او گفت: کارفرمای اصلی پروژه آزادراه قزوین به رشت، وزارت راه است که اجرای ساخت این پروژه عمرانی را به یک شرکت پیمانکاری بزرگ به نام «عطاردیان» واگذار کرده است. در واقع شرکت «کاریز» پیمانکار دسته دو محسوب می‌شود که اجرای ساخت تونل شماره سه و چهار محور منجیل به رشت در محدوده رودبار را برعهده دارد. علیزاده گفت: اگر صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران به موقع از سوی کارفرمایان اصلی پرداخت شود دیگر حقوق کارگران با تاخیر پرداخت نمی‌شود.

وی همچنین درباره معوقات بیمه کارگران شرکت پیمانکاری کاریز گفت: کارگران مشکل بیمه‌ای ندارند و بیمه آنها به تامین اجتماعی پرداخت شده است.