نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری می‌گوید: وزارت بهداشت داروهای شیمی درمانی را که مشابه داخلی دارند، از پوشش بیمه‌ها خارج کرده است. تولیدکننده‌های داروهای شیمی درمانی، طیف وسیعی دارند. مثلاً یک داروی خاص را هند، ترکیه و سوئیس تولید می‌کند اما بازه قیمت‌ها بسیار متفاوت است. ممکن است قیمت داروی تولید سوئیس، دو برابر داروی ترکیه باشد اما بحث اصلی، میزان «تاثیرگذاری دارو» است.

علیرضا حیدری در گفت‌وگو با ایلنا ادامه می‌دهد: در مورد داروهای از پوشش بیمه خارج شده نیز می‌توان این سوال را مطرح کرد که آیا قدرت اثربخشی داروهای شیمی‌درمانی ساخت داخل به اندازه نمونه‌های خارجی هست یا نه؟ باید از وزارت بهداشت پرسید اگر اثربخشی نمونه‌های خارجی بیشتر است، چرا آنها را از شمول بیمه خارج می‌کنید ولی اگر اثربخشی نمونه‌های ایرانی هم به اندازه خارجی‌هاست، چرا پزشکان ایرانی، اصرار بر خرید و تهیه داروی خارجی دارند؟ حتی در مراجعه برای درمان، در مواردی پزشکان روی کارخانه ساخت دارو هم «تاکید» دارند. باید اثبات شود که نمونه داخلی این داروها همان میزان اثربخشی دارد وگرنه مردم هرگز نمی‌توانند خودشان را به خرید و مصرف داروهای کم‌کیفیت‌تر راضی کنند، آن هم زمانی که بحث سلامت خانوار و موضوع مهمی مثل سرطان مطرح است.

او می‌افزاید: در این شرایط، خروج این داروها از شمول بیمه، می‌تواند هم سلامت بیماران کم‌درآمد را با خطر مواجه کند و هم فشار بی‌سابقه‌ای بر معیشت خانوارهایی تحمیل کند که بیمار سرطانی در منزل دارند.

حیدری درباره علت خروج این داروها از پوشش بیمه می‌گوید: علت فقط اجتناب از اثرات منفی افزایش نرخ ارز بر صندوق‌های بیمه‌گر است. این اتفاق به دنبال محدودیت‌های منابع مالی صندوق‌ها رخ داده است. هر چه فریاد زدیم طرح تحول سلامت دارد سازمان‌های بیمه‌گر را نابود می‌کند و با این حساب، منابع مالی لازم برای اجرای تعهدات درمانی، باقی نمی‌ماند، کسی گوشش بدهکار این حرف‌ها نبود.

این فعال کارگری معتقد است اکنون دولت و وزارت بهداشت در تنگنا افتاده‌اند و وزارت بهداشت که متولی اصلی تامین داروی کشور است و باید با ارز محدودی که در اختیار دارد، داروهای مورد نیاز مردم را وارد کند، دست به چنین اقدامات ایذایی زده تا بلکه بتواند هزینه‌های ارزی خود را کنترل کند. حیدری تاکید می‌کند: این خروج غیرمترقبه از پوشش بیمه، فقط محصول افزایش قیمت ارز است و تاکنون سابقه نداشته که فلان برند دارو را از پوشش بیمه خارج کنند. اگر قرار به حمایت از داروسازی وطنی و جلوگیری از مصرف داروهای خارجی بود، چرا قبل از جهش ارزی اخیر این کار را نکردند؟ وی ادامه می‌دهد: اطمینان دارم این تصمیم در سلامت بیماران سرطانی که در شرایط بسیار حساسی هستند، تاثیر منفی می‌‌گذارد و بیشترین آسیب را از این ناحیه، خانواده‌های کم‌درآمد متحمل می‌شوند؛ خانوارهایی که نمی‌توانند داروهای توصیه شده پزشک را با قیمت ارز آزاد تهیه کنند و به ناچار در شرایط ناگواری قرار می‌گیرند. این فعال کارگری در پایان به اظهارات مکرر «وزیر بهداشت» در مورد بیماران خاص اشاره می‌کند و می‌گوید: وقتی وزیر بهداشت در مورد بیماران مبتلا به «آ ام‌اس» می‌گوید «چه لزومی دارد کلی خرج بیماری کنیم که در آستانه احتضار است و مرگ او را فقط برای شش ماه به تعویق بیاندازیم»، دیگر چه توقعی دارید؟ همین نگرش و رویکرد است که به خروج داروهای سرطان از شمول بیمه می‌انجامد. استراتژی‌های وزارت بهداشت به ضرر محرومان و فرودستان تدوین شده و از این به بعد هم باید منتظر سناریوهای جدید بیشتری باشیم.