پایگاه خبری - تحلیلی کریستین ساینس‌مانیتور، تحریم‌ها و کرونا را اصلی‌ترین مشکلات خارجی اقتصاد ایران معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، گزارش این پایگاه به بررسی وضعیت اختلاف طبقاتی و افزایش آن در زمان کرونا در ایران پرداخته که در بخشی از آن آمده است: چند دهه پیش، پولدار بودن در ایران خیلی از روی ظاهر قابل تشخیص نبود اما امروز شاهد حضور فراری، پورشه و لامبورگینی در خیابان‌های پرترافیک تهران هستیم. قابل انکار نیست که تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده اما ثروت برخی ایرانی‌ها در همین مدت هم افزایش محسوسی داشته است. تصاویر مربوط به سبک زندگی لوکس عده‌ای از فرزاندان افراد ثروتمند ایرانی در اینستاگرام و همچنین اخبار مربوط به یک شهرک بسیار لوکس در نزدیکی شهر تهران (باستی هیلز) در ماه‌های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: برخلاف تصور رایج، می‌توان برندهای لوکس دنیا را در برخی از مناطق تهران و دیگر شهرها پیدا کرد. البته که این برندها مشتریان خاص خود را دارند اما تبلیغاتشان حتی در سطح شهر نیز قابل مشاهده است.

در این گزارش می‌خوانیم: به دنبال کاهش ارزش ریال، قیمت‌ها در ایران رشد داشته‌اند. تحریم‌های آمریکا دسترسی به منابع ارزی را دشوار کرده و این به نوبه خود کاهش بیشتر ارزش ریال را در پی داشته است. برای بیشتر ایرانی‌ها، تغییرات دو سال اخیر به معنای کاهش قدرت خریدشان بوده به ویژه آنکه بحران کرونا نیز بسیاری از شرکت‌ها را مجبور به تعدیل نیرو و خانه‌نشینی نیروی کار کمتر ماهر کرد.

در بخش پایانی این گزارش و مطابق تخمین صندوق بین‌المللی پول آمده است: اقتصاد ایران در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۱.۵ و ۳.۶درصد کوچک شد. با توجه به کاهش قابل توجه پس‌انداز دهک‌های پایین‌تر در سال‌های پس از خروج آمریکا از برجام و بحران کرونا، احیای قدرت خرید آنها طولانی خواهد بود.