یک فعال کارگری درباره مشکلات معیشتی کارگران گفت: از آنجا که افزایش قیمت‌ها هر سال چند بار اتقاق می‌افتد، کارگران نیز خواستار افزایش دستمزد به صورت چندباره هستند اما کنترل نرخ تورم و کنترل افزایش قیمت‌ها می‌تواند به تقویت قدرت خرید کارگران کمک کند.

حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزای تسنیم با اشاره به اینکه وضعیت معیشتی کارگران بسیار دشوار است، گفت: یکی از مشکلات در مسیر کارگران این است که دستمزد کارگران یک سال جلوتر بدون توجه به وضعیت تورمی سال بعد تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: سال‌هاست که کارگران نسبت به دستمزد خود گلایه دارند چرا که تورم افزایشی است و دستمزدی که تعیین می‌شود، جوابگوی تورم نیست.

حاج‌اسماعیلی با بیان اینکه مهار تورم می‌تواند در تقویت قدرت خرید کارگران موثر باشد، گفت: متأسفانه در نیمه اول سال قیمت تعداد زیادی از کالاها افزایش یافت بدون اینکه توجهی به وضعیت معیشتی کارگران شود. بنابراین این سوال جدی برای کارگران ایجاد می‌شود که چرا در شرایطی که قیمت کالاهای اساسی در کشور چندین بار افزایش می‌یابد، دستمزد افزایش پیدا نکند؟

این فعال کارگری با اشاره به اینکه از نظر قانونی منعی برای افزایش دستمزد در نیمه اول سال وجود ندارد، گفت: در صورتی که ثبات اقتصادی و ثبات در حوزه کالاها رخ دهد، مطمئناً‌ کارگران هم کمتر دچار چالش می‌شوند. کارگران اگر صحبت از افزایش مجدد دستمزد می‌کنند به خاطر این است که نرخ کالاها در طول سال چند بار افزایش قیمت می‌یابد.

وی با هشدار نسبت به افزایش فشار هزینه‌های مسکن بر معیشت خانوارهای کارگری گفت: هر سال تأکید می‌کنیم که برای کمک به معیشت خانوارهای کارگری، پرداخت وام‌های ودیعه مسکن و تسهیلات ارزان به کارگران در دستور کار قرار گیرد ولی متأسفانه به دلیل عدم رایزنی قوی در شورای عالی کار این اتفاق نمی‌افتد.

وی افزود: دولت می‌تواند بانک مسکن یا چند بانک دیگر را به عنوان بانک عامل در پرداخت وام ودیعه مسکن در نظر بگیرد و به کارگران مستاجر و فاقد مسکن تسهیلات اجاره مسکن با نرخ پایین پرداخت کند. این مسأله کمک بسیاری به حل مشکلات مسکن کارگران می‌کند.