ناصر چمنی، فعال کارگری

این روزها به کرات اخبار مختلفی درباره ایجاد پایگاه‌های واکسیناسیون در شهرک‌های صنعتی منتشر شده است. این اقدام را هر چند که دیر آغاز شده به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم راه‌اندازی این پایگاه‌ها محدود به شهرک‌های صنعتی تهران نباشد و در سایر استان‌ها نیز عملیاتی شود.

همین امروز من از مجلس ختم یکی از کارگران باز می‌گردم که متاسفانه با ۱۲ سال سابقه کار در اثر ابتلا به کرونا فوت کرد و مراسم خاکسپاری یکی دیگر از همکاران وی نیز اخیرا انجام شده است. این مسأله نشان می‌دهد که اگرچه آماری از جان‌باختگان کرونا در جامعه کارگری منتشر نمی‌شود اما این قشر زحمتکش نیز از تلفات جانی کرونا در امان نیست.

در بحث ایجاد پایگاه‌های واکسیناسیون در شهرک‌های صنعتی هم پیشنهاد می‌کنم این پایگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی استان‌ها دایر شود و تشکل‌های کارگری استانی گزارش روند اجرای طرح و عملکرد پایگاه‌های واکسیناسیون را در اختیار بگیرند و مشخص شود در کدام شهرک‌های صنعتی و برای چه تعداد کارگر تزریق واکسن صورت گرفته است. البته در حال حاضر تمام شهرها و استان‌ها دارای شهرک‌ صنعتی هستند که می‌توان پایگاه‌های واکسیناسیون را در آنها ایجاد کرد ولی بخش عمده‌ای از کارگران در شهرک‌های صنعتی کار نمی‌کنند و کارخانه‌های بزرگ و بسیاری در کشور وجود دارد که دارای پرسنل و نیروی انسانی زیادی هستند لذا باید یک برنامه مشخص و مدون در بحث تزریق واکسن کارگران وجود داشته باشد.

همچنین جای تعجب است که در جامعه بزرگ کارگری به‌رغم اعلام آمادگی کارفرمایان کار تزریق واکسن هنوز انجام نگرفته یا با تاخیر آغاز شده است. کارفرمایان حاضر بودند نه تنها کارگران بلکه خانواده‌هایشان را هم واکسینه کنند ولی بیشتر آنها در پیگیری امور و هماهنگی با مسئولان مربوطه دچار مشکل شده‌اند.

درباره ارسال لیست کارگران برای دریافت واکسن کرونا هم باید گفت به جای آنکه کارفرمایان لیست کارگران را به وزارت بهداشت ارائه کنند یا اینکه در نوبت تزریق واکسن قرار بگیرند، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند اطلاعات و کد ملی کارگران را به وزارت بهداشت ارسال و به شکل مرحله‌ای کار واکسیناسیون کارگران انجام گیرد. صفر تا صد اطلاعات کارگران و محل کار آنها در سازمان تامین اجتماعی موجود است بنابراین اگر بخواهیم کار جهادی انجام دهیم، تامین اجتماعی می‌تواند لیست این افراد را به وزارت بهداشت ارائه کند، منتها فعل خواستن می‌خواهد که باید وجود داشته باشد.