عضو هیأت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار کشور گفت: مگر مسئولان شعار سه جانبه‌گرایی نمی‌دهند و نمی‌گویند تامین اجتماعی یک نهاد غیردولتی عمومی است، پس چرا ۹۸درصد سهامداران از وضعیت خود باخبر نیستند و نمی‌دانند با سهامشان چه کار می‌کنند؟

به گزارش ایلنا، علی اصلانی درباره لزوم توجه به سه‌جانبه‌گرایی در دولت سیزدهم گفت: دولت برای حل مسائل کارگران باید بتواند با شرکای اجتماعی تصمیم‌گیری مشترکی داشته باشد. متاسفانه هر دولتی که تاکنون آمده به موضوع سه‌جانبه‌گرایی توجهی نداشته است.

وی افزود: در زمان وزرای قبل، آنها مطرح کردند که به موضوع سه‌جانبه‌گرایی توجه ویژه‌ای خواهند کرد ما هم از آنها حمایت کردیم اما دیدیم که این وعده در حد شعار باقی ماند و هیچ اقدام ویژه‌ای در این خصوص انجام نشد. دولت‌ها اگر بتوانند شرکای اجتماعی خود را در تصمیم‌گیری‌ها وارد کنند، موفق خواهند شد. این موضوع باید از سطح شعار به واقعیت برسد. عضو هیأت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار کشور گفت: در همه کشورها از سه‌جانبه‌گرایی برای رونق تولید استفاده می‌کنند. کارگر، کارفرما و دولت سه ضلع اساسی تولید هستند و اگر ما یک ضلع را کنار بگذاریم و به خواسته و نیازهای آن توجه نداشته باشیم، ضلع‌های دیگر نیز نمی‌توانند حرکت کنند و حتما تولید زمین می‌خورد. نه کارفرما بدون کارگر می‌تواند کاری کند و نه کارگر بدون کارفرما و از طرفی بدون نظارت دولت هم کارگر و کارفرما نمی‌توانند در کنار هم فعالیت کنند.اصلانی بیان کرد: بحث سه‌جانبه‌گرایی در ایران فقط در شعار است و ما در عمل نمی‌بینیم اگر ما هم مثل کشورهای دیگر بتوانیم از این سه‌جانبه‌گرایی استفاده کنیم بسیاری از مشکلات کمتر خواهد شد. نمونه بارز سه‌جانبه‌گرایی در سازمان تامین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی یک نهاد غیردولتی و عمومی است و ربطی به دولت ندارد. ۹۸درصد سهام سازمان تامین اجتماعی برای کارگر و کارفرما است و در کل برای کارگر است خب سوال ما این است که چرا مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را رئیس جمهور انتخاب می‌کند؟

اصلانی ادامه داد: مگر شعار سه‌جانبه‌گرایی نمی‌دهند و نمی‌گویند تامین اجتماعی یک نهاد غیردولتی عمومی است، پس چرا ۹۸درصد سهامداران از سهام خود باخبر نیستند و نمی‌دانند با سهامشان چه کار می‌کنند و اعضای هیأت امنا چه کسانی هستند؟ برای همین است که می‌گوییم در شعار از سه‌جانبه‌گرایی گفته می‌شود و در عمل چیزی نمی‌بینیم. عضو هیأت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار کشور در پایان گفت: سال‌هاست که به دولت‌ها می‌گوییم سازمان تامین اجتماعی برای کارگران است و بگذارید مدیرعامل آن را هم خود کارگران انتخاب کنند. اگر دولت جدید واقعا در عمل برای سه‌جانبه‌گرایی ارزش قائل شود و به آنچه در قانون اساسی آمده عمل کند، من مطمئن هستم که این دولت موفق‌ترین دولت می‌شود. جامعه کارگری بسیار بزرگ است و کارگران با خانواده‌های خود نزدیک به ۴۵میلیون نفر می‌شوند. این ۴۵میلیون نفر می‌توانند کمک حال دولت شوند اما متاسفانه هر وقت دولت‌ها مشکلی داشتند سراغ کارگران آمدند و مشکل که رفع شد، کارگران را فراموش کردند.