یک فعال صنفی بازنشستگان کارگری از قروه کردستان می‌گوید: در بهار امسال به دلیل تورم افسارگسیخته، سقوط معاش بازنشستگان ادامه داشته است. محمدعلی براتی با بیان اینکه آنچه برای حداقل‌بگیران به عنوان افزایش متناسب‌سازی منظور کرده‌اند، به شدت ناکافی‌ست، به ایلنا می‌گوید: ما حداقل‌بگیران حتی مشمول اصلاح متناسب‌سازی هم نشدیم و قرار نیست در خردادماه، مابه‌التفاوت بگیریم. با این همه در ماه‌های گذشته، با افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی، افزایش متناسب‌سازی و مستمری‌ها کاملاً بی‌اثر شده است. وی با اشاره به افزایش بیش از ۲۰۰درصدی اقلام خوراکی در طول یک ساله اخیر می‌گوید: آمارهای تورمی بالای ۴۰درصد است و روزبه‌روز همه کالاها و خدمات گران می‌شوند.

در چنین شرایطی آنچه برای افزایش حقوق حداقل‌بگیران منظور شده بود، به سادگی باد هوا شد و از میان رفت. به گفته براتی، بازنشستگان کارگری همچنان زیر خط فقر هستند و نمی‌توانند از پس هزینه‌های حداقلی زندگی بربیایند. وی تاکید می‌کند: کل مستمری یک بازنشسته حداقل‌بگیر به اندازه پول توجیبی یک هفته فرزندان مسئولان نیست. کسی درد بازنشسته را می‌فهمد که مجبور باشد با چهار میلیون تومان هم کرایه خانه بپردازد و هم زندگی کند!

این فعال صنفی با بیان اینکه اگر سبد معیشت را بازنگری کنند، درمی‌یابند که در همین سه ماه گذشته از سال، هزینه‌های زندگی دوبرابر شده، تاکید می‌کند: قادر به تامین حداقل‌های ضروری زندگی مثل مسکن، درمان و آموزش برای بازنشستگان و فرزندان خود نیستیم.

نمی‌توانند تورم را کنترل کنند و از صعود هزینه‌های زندگی جلوگیری کنند. در چنین شرایطی، بازنشستگان امیدی به متناسب‌سازی یا دائمی شدن آن ندارند چون به هیچ‌وجه با این راهکارها وضع زندگی مستمری‌بگیران بهبود نمی‌یابد.