معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دلیل وقوع حوادث در معادن، گفت: حضور مستمر مسئول فنی و ایمنی در معدن در هنگام معدنکاری از الزامات عملیاتی است و بهره‌برداران معادن باید به آن توجه کنند.

به گزارش توسعه ایرانی، حاتم شاکرمی در یک‌صد و شصت و هشتمین نشست شورای عالی حفاظت فنی با اشاره به حوادث ناشی از کار به وقوع پیوسته در ماه‌های اخیر، اظهار داشت: درباره علل وقوع حادثه معدن گزارش‌هایی که از حوادث معادن دریافت شده، عمدتاً بی‌توجهی ناظرین فنی معادن را متذکر شده‌اند.

شاکرمی با تاکید بر جدی‌تر بودن وظایف نظارتی مسئولین ایمنی به ویژه ناظران فنی خاطرنشان کرد: مسئولین فنی معادن، مسئولیت بررسی محل عملیات را دارند و باید در هر شیفت کاری قبل از استقرار و شروع به کار، کارگران و جبهه کار را بررسی کنند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به واگذاری بهره‌برداری از معادن جدید به پیمانکاران جدید خاطرنشان کرد: اگر در این واگذاری‌ها بحث نظارت فنی و ایمنی در معادن جدی گرفته نشود، احتمال اینکه در آینده شاهد چنین حوادثی در معادن باشیم، وجود دارد. از معاونت مربوطه در وزارت صنعت معدن و تجارت انتظار داریم موضوعات نظارت فنی در معادن و تأمین تجهیزات مناسب و مورد نیاز در بهره‌برداری معادن را جدی‌تر پیگیری و نظارت کند.

شاکرمی به مشکلاتی که در مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی به خصوص منطقه ویژه عسلویه وجود دارد، گفت: در این منطقه براساس گزارش‌های دریافتی پیمانکاران فاقد صلاحیت ایمنی فعالیت می‌کنند که این امر سلامت کارگران را به طور جدی تهدید می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای الحاق ایران به چند مقاوله‌نامه سازمان بین‌المللی کار خاطرنشان کرد: لایحه‌های الحاق ایران به دو مقاوله‌نامه ۸۱ (بازرسی کار) و مقاوله‌نامه ایمنی و بهداشت شغلی، پس از تصویب در هیأت دولت و کمیسیون امور اجتماعی مجلس، منتظر طرح در صحن مجلس هستند.

وی تاکید کرد: لایحه مقاوله‌نامه ایمنی و بهداشت در معادن که در دولت به تأیید رسیده نیز تقدیم مجلس شده و امیدواریم پس از تصویب در کمیسیون مربوطه به صحن مجلس برود.

شاکرمی افزود: در این صورت با تصویب الحاق کشور به سه مقاوله‌نامه فنی و حاکمیتی سازمان بین‌المللی کار، معادل 40 سال گذشته، الحاق به مقاوله‌نامه‌های فنی سازمان بین‌المللی کار را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: امیدواریم با نهایی شدن الحاق ایران به این مقاوله‌نامه‌ها، وضعیت و شرایط برای استفاده از ظرفیت‌های فنی و مشاوره‌ای سازمان بین‌المللی کار بیشتر از گذشته فراهم شود و انطباق با شرایط و مقررات مقاوله‌نامه‌ها به ارتقای سلامت کارگران و بهره‌وری نیروی کار کمک کند.

«علی مظفری» دبیر شورای عالی حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار نیز در این نشست با ارائه توضیحاتی درباره حوادث کار گفت: بخشی از مشکلات در این زمینه به دلیل محدودیت‌های ورود ماشین‌آلات و تجهیزات مناسب و ایمن به کشور است که باید از طریق ظرفیت داخلی جبران شود.