یک کارشناس حوزه روابط کار با تاکید بر اینکه اشتغال موضوعی فرابخشی و بسیار مهم در شاخص‌های اقتصادی کشور است و دولت بعد باید برای آن برنامه جدی داشته باشد، به دولت آینده توصیه کرد حتما یک تیم فنی متشکل از افراد کارآزموده و متخصص در حوزه اشتغال تشکیل دهد.

حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آنچه که می‌تواند مهم و اطمینان‌بخش باشد این است که رئیس دولت آینده باید حتما برای اشتغال برنامه و اولویت‌بندی جدی داشته باشد. بر این اساس توصیه من به دولت آینده این است که یک تیم فنی در حوزه اشتغال متشکل از افراد متخصص و کارآزموده و دارای تجربه لازم تشکیل دهد.

وی با اشاره به برنامه کاندیداهای ریاست جمهوری ادامه داد: معتقدم صحبت‌های کاندیداها در موضع اشتغال را نباید اکنون جدی بگیریم چون دوران تبلیغات است. ضمن آنکه اشتغال موضوعی پیچیده و فرابخشی است و نیازمند یک هماهنگی کامل و با برنامه از طرف دولت است تا مشکل اشتغال را در کشور حل و فصل کند لذا تفاوتی بین کاندیداها برای شعار اشتغال نباید قائل شد و بیشتر باید به سابقه و عملکردشان در گذشته و مدیریت‌هایی که داشته‌اند، توجه کرد.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه در چند دهه گذشته در حوزه اشتغال چندان موفق نبوده‌ایم، گفت: عدم موفقیت در حوزه اشتغال در گذشته باعث شده که نرخ بیکاری ما همواره دو رقمی بماند و حتی در دورانی به بالای ۲۶درصد هم برسد لذا کارنامه اشتغال در گذشته با شکست مواجه بوده و متوسط نرخ بیکاری از دو رقمی کمتر نشده بنابراین تاکید ما این است که حتما باید از تجریبات جهانی و کشورهایی که در حوزه اشتغال توانستند کارهای موثر انجام بدهند، استفاده کنیم.

حاج‌اسماعیلی تصریح کرد: وقتی در حل معضل اشتغال موفق نبودیم باید ببینیم سازمان جهانی کار براساس تجربیاتی که کشورهای مختلف در آن ارائه می‌کنند چه پیشنهادی برای کشوری مثل ما دارد که زیرساخت‌های وابستگی به درآمدهای دولتی و نفتی داشته و می‌خواهد از این زمینه‌ها جدا شود و به سمت بخش خصوصی برود.

وی با بیان اینکه اشتغال یک شاخص اقتصادی مهم به شمار می‌رود، افزود: وقتی ظرفیت‌های اشتغال افزایش یابد، تولید ناخالص داخلی و درآمدهای کشور و به دنبال آن رفاه عمومی هم بالا می‌رود، بنابراین اشتغال باید به طور جدی در برنامه‌های دولت آینده دیده شود و راهکارهایی برای افزایش ظرفیت اشتغال کشور ارائه کند.