در هفتمین روز از هفته کارگر و همزمان با یازدهم اردیبهشت، روز جهانی کارگر، گردهمایی کارگران مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

به گزارش «توسعه ایرانی»، «حسن صادقی» رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این مراسم گفت: کارگران ایرانی، روز جهانی کارگر را در نظام جمهوری اسلامی که نظامی بر پایه آزادی، قسط، عدل و برابری است، جشن می‌گیرند. نان کارگر با عرق جبین گره خورده، آنها صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند تا تحریم‌های یک‌جانبه را پشت‌سر بگذارند. روز جهانی کارگر همچنین روز مبارزه با نظام سرمایه‌داری است. ما کارگران مخالف نظام نیستیم اما به نفاق و تبعیض اعتراض داریم و به ناچار به حداقل‌ها تن می‌دهیم.

وی ادامه داد: به‌رغم اینکه دوستان ما در شورای عالی کار تلاش کردند تا حقوق امسال کارگران را به حد قابل قبولی افزایش دهند اما تورم افسارگسیخته این افزایش را بلعیده است. آنچه که افزایش دستمزد را بی‌اثر می‌کند، تورم است. تا تورم مهار نشود هر آنچه انجام شود بی‌فایده است لذا معتقدیم با افزایش حقوق، تورم نیز باید مهار شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز یادآور شد: از تصمیمات مدیران سازمان تامین اجتماعی تشکر می‌کنیم و زحمات آنها قابل قدردانی است. سازمان برنامه و بودجه برای استمرار همسان‌سازی سایر صندوق‌ها اقداماتی انجام داده و ما خواهان استمرار این موضوع برای بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نیز هستیم. به دولت و مجلس اعلام می‌کنیم که ما کارگران را ببینند و تنها به فکر صندوق‌های دیگر نباشند. اگر دولت‌ها سهم تامین اجتماعی را در بودجه می‌دیدند، ما در این مرحله قرار نداشتیم. صادقی درباره مشکلات کارگران ساختمانی نیز خاطرنشان کرد: تامین اجتماعی مکلف است قانون را برای این افراد اجرا کند. قانون می‌گوید که کارگر ساختمانی باید بیمه شود. کارگزاری‌ها نباید یک کارگر را تعقیب کنند و در صورت نبودن او در محل کار، بیمه‌اش را قطع کنند.

تاخیر در متناسب‌سازی باعث نارضایتی شد

«علی‌اصغر بیات»، رئیس کانون عالی بازنشستگان کشور نیز در این گردهمایی گفت: آقای صادقی بخشی از موارد را گفتند اما بنا بر وظیفه خود، بخش دیگری از مطالبات کارگران و بازنشستگان را بیان می‌کنم. متناسب‌سازی در مرداد ماه سال گذشته کلید خورد و در مهر ماه، متناسب‌سازی صندوق‌های لشکری و کشوری انجام شد اما این موضوع برای بازنشستگان تامین اجتماعی انجام نشد. این تبعیض، نارضایتی بازنشستگان و کانون‌های بازنشستگی را به همراه داشت. البته مرحله دوم متناسب‌سازی و ۸۹هزار میلیارد تومانی که بابت رد دیون و پشتیبانی از متناسب‌سازی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد، صورت گرفته است ولی اگر بند ۳۹ بودجه سال ۸۸ در آن زمان اجرا می‌شد شاید مشکلات بازنشستگان امروز کمتر می‌شد.

حبیبی: قراردادهای موقت امنیت شغلی را از بین برده در حالی‌که امنیت شغلی سبب رونق و توسعه اقتصادی می‌شود و عامل تشکیل تشکل‌های مستقل و افزایش قدرت چانه‌زنی کارگران است

امنیت شغلی اهمیت فراوانی دارد

«حسین حبیبی»، دبیر کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز در تجمع کارگران گفت: ما در روز کارگر باید فریاد بزنیم و مطالبات معوقه خود را به زبان بیاوریم. ما ابطال قراردادهای موقت را می‌خواهیم چون قراردادهای موقت امنیت شغلی را از بین برده است. امنیت شغلی حق مسلم هر ایرانی است. امنیت شغلی سبب رونق و توسعه اقتصادی می‌شود. امنیت شغلی عامل تشکیل تشکل‌های مستقل و افزایش قدرت چانه‌زنی کارگران است.

وی خاطرنشان کرد: کارگران خواهان ابطال دادنامه ۱۷۹ هیات عمومی دیوان عدالت اداری هستند تا شرایط حاکم بر روابط کار را تغییر دهند.

در پایان این گردهمایی، متن قطعنامه ستاد بزرگداشت هفته کارگر قرائت شد. در این قطعنامه آمده است: اول ماه می، نماد مبارزه کارگران جهان علیه نظام سرمایه‌داری است. ذات سرمایه سعی می‌کند با کمترین هزینه، خوی و خصلت استعماری خود را به کارگران تحمیل کند و حاصل دسترنج‌شان را به یغما ببرد. لیبرالیسم باعث شده که فقر، گرسنگی و محرومیت از حداقل‌های زندگی ازجمله شغل، مسکن، خوراک، آموزش، بهداشت و درمان، دامن‌گیر کارگران و خانواده‌های آنها در دنیا شود. همچنین تمرکز قدرت و ثروت سرمایه‌داری بعضاً دولت‌ها را با خود همراه کرده و قدرت حاکم برای حفظ و حراست از سرمایه، حق اعتراض به بی‌عدالتی را از کارگران سلب می‌کند.

بیات: مرحله دوم متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی صورت گرفته است؛ ولی اگر بند ۳۹ بودجه سال ۸۸ در آن زمان اجرا می‌شد شاید مشکلات بازنشستگان امروز کمتر بود

در این شرایط کشورهای در حال توسعه و جهان سوم که عموماً از شاخص‌های توسعه عقب‌افتاده‌اند، مجبورند بیشتر در خدمت دنیای سرمایه‌داری قرار بگیرند و هزینه رفاه آنها را پرداخت کنند. در چنین نظام‌های فکری حاکم بر جهان، کارگران ایران هم سهیم و شریک هستند، یعنی کارگران ایران هم کار می‌کنند که رفاه جامعه سرمایه‌داری را تامین کنند. حاصل کار کارگر ایرانی به خود او برنمی‌گردد و شاهدیم کارگران بیشتر کار می‌کنند ولی هر سال فقیرتر می‌شوند. توزیع ناعادلانه درآمد به دلیل تورم سبب می‌شود که کارگران روزبه‌روز فقیرتر شوند و تامین دستمزدها هیچ فایده‌ای برای آنان نداشته باشد. در این میان تحریم‌های اقتصادی شدید و ناجوانمردانه علیه مردم ایران به این بی‌عدالتی دامن زده و کارگران ایران را از دسترسی به حداقل‌های زندگی محروم کرده، لذا اعلام می‌کنیم:

1. مناسبات دولت‌ها در عرصه بین‌الملل نباید منجر به محدودیت‌هایی شود که خسارت و زیان آن دامان آحاد جامعه به خصوص کارگران را بگیرد و آنها را از دسترسی به حداقل‌های زندگی محروم کند. بر این اساس، ما رفتار دولت آمریکا را محکوم کرده و از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم هرچه سریعتر نسبت به پایان دادن به این رفتارهای ظالمانه و ضدبشری دولت آمریکا اقدام کنند.

2. تورم افسارگسیخته ناشی از پیامدهای تحریم و سوءمدیریت داخلی سبب می‌شود به‌رغم رشد دستمزدها، هر روز کارگر فقیرتر شود. از دولت می‌خواهیم که با تصمیمات خود به تورم دامن نزند و در جهت کنترل آن همه توان خود و بدنه کارشناسی و علمی جامعه را به کار گیرد.

3. امنیت شغلی کارگران با توجه به نرخ بیکاری و وجود بیماری کرونا، به شدت کاهش پیدا کرده و نظارت بر رفتار بنگاه‌ها از ناحیه مسئولان وزارت کار به حداقل خود رسیده است. از مسئولان وزارت کار به خصوص حوزه بازرسی کار انتظار داریم نسبت به تشدید نظارت‌های خود در رابطه با اجرای کامل و جامع قانون کار در واحدهای تولیدی شدت بخشد.

4. سازمان تامین اجتماعی یگانه نهاد حوزه حمایت‌های اجتماعی در بخش بازنشستگی و درمان است که هرگونه کم‌توجهی به این نهاد آثار امنیتی و اجتماعی با خود به همراه می‌آورد لذا از مجلس و دولت می‌خواهیم تا با ایجاد ردیف جداگانه در بودجه سالانه کشور، ضمن پرداخت بدهی جاری دولت به این سازمان، با اعمال کمک‌های تاثیرگذار، جلو فروپاشی مالی این سازمان را بگیرند و در این رابطه از توجه به زندگی باعزت مستمری‌بگیران غافل نشوند.

5. کارگران ساختمانی بخش قابل توجهی از نیروی کار ایران هستند که وظیفه تامین مسکن جامعه را برعهده دارند. معتقدیم با توجه به مخاطرات این شغل که بیشترین آسیب‌های ناشی از کار را با خود به همراه دارد، هیچ بهانه‌ای برای بیمه نکردن آنان قابل قبول نیست و تامین اجتماعی موظف است نسبت به بیمه کردن همه متقاضیان واجد شرایط اقدام کند.

6. انسجام و وحدت کارگران و تشکل‌های آنان ضامن ادامه مبارزات برای دستیابی به حقوق نیروی کار است، به همین جهت انتظار داریم که تشکل‌های کارگری و حوزه شاغلین و بازنشستگان همسو و همگام با یکدیگر با حفظ انسجام و یکپارچگی در جهت استیفای حقوق نیروی کار، گام بردارند.

7. متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی حاصل مشارکت همه تشکل‌های موثر در این حوزه است. در این رابطه جای دارد از تلاش‌های موثر و پیگیری‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل تامین اجتماعی تشکر و قدردانی کنیم.

8. فساد، نابرابری و فقر نهادینه شده، سبب کاهش اعتماد عمومی و مشارکت مردم می‌شود. از آنجایی که انقلاب اسلامی بر پایه عدل بنا شده، نمی‌توانیم بپذیریم که این اصول زیر پا گذاشته شود، به همین دلیل خواستار بازگشت به ارزش‌های انقلاب از سوی همه مسئولان و مدیران کشور هستیم.

9. حفظ انقلاب و تداوم آن از واجبات است، لذا از راه رفته باز نخواهیم گشت و همه توان خود را در جهت تثبیت ارزش‌های انقلاب به کار خواهیم بست.