مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری گفت: دهک‌های یک تا پنج که سرپرست خانواده را بر اثر کرونا از دست داده‌اند و تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند، باید مورد توجه قرار بگیرد.

رضا برزگر در گفت‌وگو با ایلنا درباره خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا که سرپرست خانواده را از دست داده‌اند، بیان کرد: در خصوص اینکه تعداد دقیق این خانواده‌ها چقدر است فعلا نمی‌توان آماری اعلام کرد اما این آمار در سطح کشور پراکنده بوده و از دهک درآمدی یکم تا پنجم هستند.

وی گفت: دهک درآمدی یک تا پنج گروهی هستند که از نظر وضعیت درآمدی و مالی شرایط مساعدی ندارند. همچنین دارایی خاصی از نظر ملک، خودرو و... ندارند و از همه مهم‌تر درآمد روزانه آنهاست که مبلغ قابل توجهی نیست.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری توضیح داد: هدف ما از پوشش خانواده‌های مذکور این است که آنها به عنوان اقشار آسیب‌پذیر جامعه از پیش آسیب‌پذیر بوده‌اند و در گروه دهک‌های پایین درآمدی قرار داشته و تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی هم نبوده‌اند و حالا با شیوع کرونا و حواشی ناشی از آن دچار یک بار مضاعف از آسیب شدند.

برزگر گفت: این مشکل مضاعف برای دهک‌های پایین این بوده که سرپرست و نان‌آور خانواده خود را از دست داده‌اند، آن هم نان‌آوری خانواده‌ای که روزمزد بوده مانند کارگر ساختمانی و کارگران فصلی. این دست از سرپرست خانواده‌ها شغل و منبع درآمدی‌شان بدین شکل بوده که صبح سر کار می‌رفتند و شب یک نانی به سفره خانواده می‌آوردند. حالا فرض کنید خانواده‌ها با از دست دادن سرپرست خود، همین درآمد حداقلی را هم از دست داده‌اند. قطعا این مشکل تبعات اجتماعی و اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: برای حل مشکلی که عنوان شد و کمک به خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا، ستاد اجرایی فرمان امام پای کار آمد. آنها بسته‌هایی را در طول سال اعم از بسته‌های پروتینی، نوروزی و... را بین این خانواده‌ها توزیع می‌کنند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری افزود: برنامه‌ریزی شده تا به اعضای خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا که سرپرست و نان‌آور خود را از دست داده‌اند، آموزش‌هایی داده شود تا بتوانند برای خودشان اشتغال ایجاد کرده و کسب درآمد کنند.

برزگر توضیح داد: البته افرادی که به عنوان مثال کارگر یک کارخانه و تحت پوشش تامین اجتماعی بوده و درآمده مستمر داشته‌اند را از لیست خانواده کارگران روزمزدی حذف کردیم زیرا اگر کارگران دارای درآمد مستمر، فوت کنند به خانواده آنها مستمری تعلق می‌گیرد ولی وقتی کارگرد روزمزدی فوت کند هیچ کمکی به خانواده او تعلق نخواهد گرفت.

وی افزود: همچنین خانواده‌هایی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند را از این لیست حذف می‌کنیم زیرا اگر سرپرست آنها فوت شود، بهزیستی و کمیته امداد حمایت‌ها و مساعدت‌های خود را نسبت به آن خانواد‌ها ادامه خواهند داد، بنابراین خانواده‌های مورد هدف ما افرادی هستند که به هیچ عنوان به جایی متصل نبوده و مورد توجه نیستند و درآمد آنها پایین است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری در پایان اظهار داشت: حتی برخی از این خانواده‌ها یارانه هم دریافت نمی‌کنند که این هم دلایل مختلفی دارد، به این صورت که یا نتوانستند برای یارانه ثبت‌نام کنند یا اطلاعاتشان درست نبوده و از لیست یارانه‌بگیران حذف شدند. این خانواده‌ها نه فقط در پایتخت بلکه در همه جای کشور به شکل پراکنده وجود دارند.