دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید امروز هر جوان ایرانی یک کارآفرین خلاق است که سرمایه لازم برای شروع یک کسب و کار را دارد و کافی است شرایط راه‌اندازی شغل و دادن مجوز را برایشان آسان کنیم و به جای مچ‌گیری، دستشان را بگیریم.

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، حفظ اشتغال موجود را از اولویت‌های سال جدید عنوان کرد و گفت: معتقدم در شرایط فعلی حفظ اشتغال از ایجاد اشتغال مهم‌تر است. البته اگر بتوانیم به سمت ایجاد شغل برویم خوب است ولی با توجه به شرایط کرونا لازم است حمایت‌های بیشتری از کسب و کارها، کارگران بنگاه‌های اقتصادی و نیروهای کار شاغل صورت گیرد تا ریزش نیروهای کار را شاهد نباشیم.

وی ادامه داد: در شرایط اقتصادی فعلی به جای پلمب کارگاه‌ها و واحدهای اقتصادی باید به تسهیل‌گری روی بیاوریم و مشکل بنگاه‌ها و کسب و کارها را ریشه‌ای حل کنیم. اگر یک کسب و کار برای راه‌اندازی نیاز به مجوز دارد صدور مجوز را تسهیل کنیم و اگر بنیه مالی ضعیفی دارد با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت، حمایتش کنیم.

این مقام مسئول کارگری تصریح کرد: شاید در گذشته عده‌ای جوان دارای ایده تحت عنوان کارآفرین به دنبال ایجاد شغل بودند و مراحل سخت و پر پیچ و خم گرفتن مجوزهای لازم برای شروع کار را باید طی می‌کردند ولی امروز هر جوان ایرانی یک کارآفرین خلاق و دارای ایده است که ممکن است حتی نیاز به سرمایه اولیه نداشته باشد و سرمایه لازم برای شروع کسب و کار را در اختیار داشته باشد ولی به خاطر گرفتن مجوز از چند ارگان و دستگاه ماه‌ها طول بکشد تا بتواند کسب و کار خود را راه‌اندازی کند.

ابوی افزود: درست است که برای ایجاد هر شغل باید اصول آن کار رعایت شود و استانداردهای لازم مورد توجه قرار گیرد ولی به جای مچ‌گیری باید دست جوانان جویای کار را بگیریم و مانع‌تراشی و سنگ‌اندازی نکنیم.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ادامه داد: در دوران کرونا برای راه‌اندازی برخی از مشاغل خرد و خانگی از کمیته امداد یک خط اعتباری گرفتیم و دیدیم که جوانان جویای کاری که دارای ایده و خلاقیت بودند در بحث تامین سوغات و هدایا و انگشتر با اشتیاق وارد عمل شدند و کارگاه‌های کوچک را با مبالغ بسیار پایین راه‌اندازی کردند.

به گفته وی، یک کسب و کار کوچک با ۵۰ میلیون تومان قابل راه‌اندازی است لذا تا می‌توانیم باید از جوانان خلاق و جویای کار حمایت و شرایط ایجاد شغل را آسان کنیم.