عضو هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه بدهی دولت به سازمان بیش از ۳۰۰هزار میلیارد تومان است، گفت: نحوه پرداخت ۱۵۰هزار میلیارد تومان مصوب مجلس به تامین اجتماعی مشخص نشده است.

اکبر شوکت در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره مصوبه جدید مجلس مبنی بر افزایش بودجه برای پرداخت بدهی سازمان تأمین اجتماعی گفت: این مصوبه از سوی نمایندگان به تصویب رسید اما مشخص نیست چه شرکت‌هایی را قرار است در قبال ۱۵۰هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تأمین اجتماعی به این سازمان واگذار کنند. وی افزود: بودجه مربوط به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز از همین اعتبار تأمین خواهد شد و در مجموع ۱۵۰هزار میلیارد تومان برای پرداخت تأمین اجتماعی به تصویب رسیده است.

شوکت با اشاره به اینکه بدهی جاری به سازمان سالیانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: این در حالی است که در لایحه بودجه در نهایت ۱۰هزار میلیارد تومان به این منظور در نظر گرفته شده است.

عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی افزود: قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود. اگر حداقل ۵۰هزار میلیارد تومان مصوب طی چند سال گذشته پرداخت می‌شد تاکنون دولت بدهی‌های خود را تسویه کرده بود اما متأسفانه این اتفاق رخ نداده است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵۰هزار میلیارد تومان به تصویب رسیده و از این پس نحوه پرداخت این مبلغ به رایزنی‌های مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و مسئولان ذیربط با دولت بستگی دارد. شوکت ادامه داد: امیدواریم در سال پایانی دولت حداقل چند شرکت پرسود و همچنین معدن در قبال بدهی‌ها به تأمین اجتماعی واگذار شود. در غیر این صورت اگر دولت بخواهد چند شرکت کم‌بازده و ورشکسته را به تأمین اجتماعی بدهد، هیچ سودی برای ما نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ۴ تا ۵ ماه باقیمانده از دولت را برای رایزنی و دریافت ۱۵۰هزار میلیارد تومان فرصت دارد، تصریح کرد: اگر این زمان بگذرد در دولت بعدی بعید می‌دانم بتوانیم این اعتبار را به دست آوریم.

عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی گفت: بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر به بیش از ۳۰۰هزار میلیارد تومان می‌رسد.