دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه رقم ۶ میلیون و ۸۹۵هزار تومانی که به عنوان هزینه ماهانه معیشت کارگران اعلام شده غیر از هزینه‌های مسکن، اجاره‌بها و درمان است و تنها بخش خوراکی‌ها را شامل می‌شود، از نمایندگان مجلس خواست تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را به جهت حفظ قدرت معیشت تنها به کالاهای اساسی و مصرفی خانوارهای ضعیف و کم‌درآمد اختصاص بدهند.

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در کمیته مزد اظهار کرد: امسال در بحث تعیین رقم سبد معیشت، نمایندگان گروه کارگری مرکز آمار را به عنوان مرجع قبول کرده و به تفاهم اولیه رسیده بودند که داده‌های مرکز آمار را درباره هزینه‌های معیشت خانوارهای کارگری مدنظر قرار بدهند. البته اینکه بعد خانوار را در میانگین سرانه کشور ۳.۳ نفر در نظر می‌گیرند، معتقدیم که در مورد خانوارهای کارگری بیشتر از این است.

وی ادامه داد: قیمت‌هایی که در جلسه آخر کمیته مزد در خصوص برخی اقلام از سوی مرکز آمار ارائه شد، با قیمت‌هایی که گروه کارگری به دست آورده بودند، متفاوت بود چون قیمت‌هایی که گروه کارگری از بررسی گزارش‌های میدانی به دست آورده بود، اعم از برنج و حبوبات، میوه‌ها و خوراکی‌ها بر مبنای فروشگاه‌های شهرداری بود که بر آنها نظارت می‌شود و قطعا قیمت‌های بیرون بازار با ارقام فروشگاهی تفاوت دارد، با این حال چون مرکز آمار را به عنوان مرجع آماری قبول کرده بودند، عدد و رقمی که ارائه شد را پذیرفتند.

این مقام مسئول کارگری با بیان اینکه کارگران هرگز به دنبال افزایش درصد دستمزد نبوده و نیستند، تصریح کرد: کارگران خواهان ثبات قیمت‌ها و کنترل بازار هستند تا هزینه‌های زندگی آنها بیش از این افزایش نیابد. انتظار ما و کارفرمایان این است که دولت به عنوان ضلع سوم و یکی از شرکای اجتماعی در شورای عالی کار در این زمینه نقش خود را ایفا کند و حداقل‌های خانوارهای کارگری را مدنظر قرار بدهد. مثلا اگر قرار است سبد کالایی اختصاص یابد و فرضا گوشت یا برنج و روغن به کارگران داده شود، تا آخر سال ۱۴۰۰ با همان قیمت اول سال به دست خانوار کارگری برسد تا هم به کارفرمایان فشار نیاید و هم هزینه‌ای زندگی کارگران تثبیت شود.

ابوی با بیان اینکه ثبات قیمت‌ها برای کارگران مهم است، گفت: گویا در لایحه بودجه ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا حذف شده است. طبعا این مساله به زیان کارگران خواهد بود چون کالا با قیمت بالا عرضه و به دست آنها خواهد رسید ولی کارگران چقدر قدرت خرید دارند که با این اتفاق بتوانند از پس خرج زندگی برآیند. اینجاست که می‌گوییم ضلع سوم به میدان بیاید و از خانوار ضعیف کارگری حمایت شود.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالای اساسی و واریز ریالی پول حاصله به حساب یارانه‌ها گفت: یارانه به درد کارگران نمی‌خورد. به فرض یارانه ۴۵هزار تومانی ۱۰۰هزار تومان بشود باز هم کمکی به کاهش هزینه‌های زندگی آنها نمی‌کند. ارز شناور هم یعنی هر زمان نیاز بود قیمت‌ها بالا و پایین شود ولی این وسط خانوارهای کارگری لطمه می‌بینند و معاش آنها به خطر می‌افتد. ما از مجلس انتظار داریم این مساله را ساماندهی کند و پیشنهاد می‌کنیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی را تنها به کالاهای اساسی و مصرفی کارگران و اقشار کم‌درآمد اختصاص بدهند تا قدرت معیشت آنها حفظ شود.